Historie obce Vlkava
Ves Vlkava je velmi stará. První dochovaná písemná zmínka o ní pochází již z roku 1046. Ve 14. století byla rozdělena mezi několik vladyckých statků, od roku 1415 se zde uvádí středověká tvrz, kdy větší část vsi s tvrzí držel Hereš Masák z Vrutice.
Po roce 1601 Chlivenský opustil zchátralou dřevěnou tvrz, postavil ve Vlkavě zděný zámeček z kamene a na místě původní dřevěné tvrze bylo jenom prostranství ke skladování lesního, většinou palivového dříví.
Roku 1636 se stal majitelem statků Vlkava Otta Bedřich hrabě z Harrachu. Roku 1736 byl ve Vlkavě postaven nový zámek v barokním slohu. Nový zámek dali postavit tehdejší majitelé panství Harrachové. Ti postavili u zámku pivovar. Nedaleko bývala i vinice z níž se tlačívalo kolem 80 věder vína.
Roku 1789 koupil zámek a statky Vlkavu Filip Nerean kníže z Fúrstenberka a připojil jej k loučeňskému panství.
V roce 1873 vyhořel zčásti barokní zámek, zřítila se jeho věž i se znakem hrabat Harrachů. Obec ztratila krásnou architektonickou dominantu. V roce 1874 vyhořel lihovar, který stál na západ od obytné budovy zámku. K roku 1921 se panství propadlo do velkých dluhů, hospodařilo tak špatně, že dluhy nebylo již možno platit. Proto byl nucen tehdejší majitel panství kníže Thurn Taxis prodat nejen pivovar, ale i panský hostinec ve Vlkavě pivovaru v Klášteru Hradiště nad Jizerou.
Roku 1925 byla postavena ve vlkavském pivovaru nová stáčírna piva, sklep na sudové pivo a strojní umývárna na el. pohon a pořízen byl i parní stroj. Roku 1942 byl na rozkaz ministerstva výživy pivovar ve Vlkavě zrušen a byl zde zřízen jen sklad Dobrovického pivovaru. Roku 1948 byla část bývalého pivovaru dána do pronájmu Jednotě hospodářského družstva v Nymburku a zřízena zde moštárna. Sklepy bývalého pivovaru byly zužitkovány ke skladování ovoce na zimu, kdežto lednice u velkostatku byla využita ke skladování brambor, v půdních prostorách se skladovalo obilí.
V letech po první světové válce ovlivnila výstavbu obce místní podnikatelská aktivita i družstevní výstavba rodinných domů na pozemcích prováděné parcelace velkostatku. Obec se stala rovněž vyhledávaným místem letních pobytů městského obyvatelstva, na východním okraji území obce sousedícím s katastrem obce Loučeň, byla vybudována u lesního rybníka Jivák chatová osada.