Současnost obce Chlumín
Obci Chlumín byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky v Praze předán dekret nově upraveného historického znaku a vlajky.
Rozvoj vesnice nastal v 70. letech 20. století. Bytová výstavba individuálního a podnikového charakteru měnila životní podmínky místních občanů. V obci je zaveden vodovodní řad, provedena celková plynofikace, tlaková kanalizace a byly zrekonstruovány místní komunikace včetně chodníků. Došlo k výstavbě hasičské zbrojnice a garáže tělovýchovné jednoty. Občané využívají poštovní úřad, nově opravenou mateřskou a základní školu, hostinec, prodejnu se smíšeným zbožím, víceúčelový sportovní areál a hřiště.
Ve vsi působí hasičský sbor, Tělovýchovná jednota Sokol, myslivecké sdružení a svaz chovatelů. Tyto spolky a sdružení společně s občany i zastupiteli obce tvoří společenský život Chlumína. Mezi oblíbené akce patří slavnostní vítání občánků, výstavy dětských prací, Mikulášský karneval, taneční zábavy, vítání jara, společenské plesy, Staročeské máje, výstavy drobného zvířectva, sportovní turnaje, rybářské závody, soutěž sboru hasičů a vánoční koncerty v místním kostele.
Jelikož je na území obce vyhlášeno chráněné území, můžeme zde při svých pěších toulkách obdivovat krásu, dnes již vzácného, žlutého kosatce.
Památkově chráněné objekty a urbanisticky významné prostory
V obci Chlumín a celém jejím katastrálním území je řada kulturních památek, evidovaných v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, resp. navržených k zařazení do ÚSKP.
Rokokový zámek - s dnes již zchátralým hospodářským dvorem (kč. 1314/2) - postavený severně od kostela sv. Maří Magdalény Kyšperskými z Vřesovic na počátku 17. století.
Kostel svaté Maří Magdalény - původně gotický kostel později zničený, roku 1732 jej na původním místě znovu vystavěla v barokním slohu majitelka panství kněžna Anna Marie Toskánská. Do katalogu je dále zařazena ohradní zeď kostela s branami (kč. 1313/2).
Mariánský morový sloup - se sousoším svatých patronů je kvalitní sochařské barokní dílo Jana Pursche. Mariánský sloup jako symbol obětem smrtícího moru nechala postavit velkovévodkyně Anna Marie Toskánská v roce 1729.
Další cenné a charakteristické stavby:
- trojboká kaplička u bývalé školy (navrženo k zařazení do ÚSKP)
- kaplička u hřbitova, původně křížek, ve 30. letech 20. století místo něj postavena kaplička, je obestřena pověstí o smrti z nešťastné lásky
- památník padlým v I. světové válce, byl slavnostně odhalený v r. 1923
- Kůlna před čp. 138, st.p. 22/1, navrženo k zařazení do ÚSKP
Urbanisticky významnými prostory obce jsou veřejné prostory: náves a prostory k ní přiléhající, tj. areál zámku a rozšířený ulicový prostor podél procházející silnice II/101. Ve formě ojedinělých fragmentů průčelí obytných domů jsou patrné zbytky lidové architektury středočeských a polabských statků a chalup. Ty však byly vesměs zničeny pozdějšími přestavbami a přístavbami do takové míry, že jejich obnova je nereálná.