Památky a zajímavosti Rožnov pod Radhoštěm
K prvořadým turistickým lákadlům Rožnova pod Radhoštěm patří Valašské muzeum v přírodě, které založili Bohumír a Alois Jaroňkovi.
Nejstarším areálem muzea je Dřevěné městečko. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim byla později dostavěna kopie kostela sv. Anny z Větřkovic a kopie fojtství z Velkých Karlovic. Posledním objektem, postaveným v roce 1974, je rekonstrukce Žingorova domu z rožnovského náměstí.
Kolem kostelíka sv. Anny se rozprostírá hřbitov zvaný Valašský Slavín. Je místem připomenutí a uctění života a díla významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska. Dnes je Valašský Slavín čestným pohřebištěm.
Doplňkem obytných staveb jsou stavby hospodářské, zvonice a studny. Během roku probíhají v areálu Dřevěného městečka lidové slavnosti, připomínající obřady a obyčeje zdejších obyvatel.
Nejrozsáhlejším areálem muzea je Valašská dědina. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. Nejmladší součástí Valašského muzea v přírodě je Mlýnská dolina, otevřená 1982. Valcha, mlýn a pila jsou kopiemi objektů z Velkých Karlovic. Lisovna oleje je původní stavbou z 18. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny mechanismy poháněny vodní silou. Součástí je i chov původního valašského plemene ovcí.
V roce 1995 bylo Valašské muzeum v přírodě prohlášeno národní kulturní památkou.
K muzeu patří také dvě secesní ubytovny Libušín a Maměnka na Pustevnách, které byly postaveny podle lidovou architekturou inspirovaného návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Muzeum budovy spravuje od roku 1995. Bohužel Libušín dne 3. března 2014 zasáhl obrovský požár a vyhořel. Nyní se připravují plány k rekonstrukci stavby.
V Rožnově nedaleko náměstí s barokními sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána stojí barokní kostel Všech svatých, který byl vystavěn jako náhrada za dřevěný kostelík ze 16. století v letech 1745–1750. Kvůli probíhajícím nepokojům byl však včetně interiérů definitivně dokončen až v roce 1752. Malby v interiéru s pěti oltáři provedl Gustav Boček ze Šternberka.
Evangelický kostel – Z období tvrdé komunistické represe vůči církvím let 1950–1953 pochází roubená budova sboru českobratrské církve evangelické, postavená dle plánů architekta Bohumila Bareše z Prahy. Uvnitř je pozitiv z roku 1824 od pražského varhanáře Gartnera, přenesený sem z evangelického kostela v Rybníčkách u Příbora.
V Rožnově pod Radhoštěm najdeme také pomník T. G. Masaryka, památník osvobození a pamětní desku se jmény popravených a umučených účastníků boje za národní osvobození a obětí rasové perzekuce.
Kromě skanzenu je významnou archeologickou památkou zřícenina hradu Rožnova na kopci Hradisku. Hrad vznikl někdy na přelomu 13. a 14. století a byl pro "nepříležitost jeho" zbořen roku 1538.
Na východním okraji Rožnova pod Radhoštěm na Karlově kopci (zvaném též Petřekovy stráně) nad Valašským muzeem v přírodě byla se nachází dřevěná Jurkovičova rozhledna. Plány na stavbu rozhledny vytvořil Dušan Jurkovič již roku 1896 pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí. Přes pokusy o výstavbu v 60. letech minulého století bylo započato se stavbou až v říjnu roku 2010, stavba byla dokončena v prosinci roku 2011. Kvůli výhledu musela být vykácena část vzrostlých stromů a další kácení je problematické, neboť se rozhledna nachází v 1. zóně CHKO Beskydy s nejvyšším stupněm ochrany. Rozhled je omezen od jihovýchodní po severní stranu.
Zajímavostí v Rožnově pod Radhoštěm jsou Rožnovské pivní lázně, což jsou lázně zcela nového typu. Snaží se totiž skloubit prvky alternativního léčitelství vycházejícího z prastarých technik starých Egypťanů a východních kultur s běžnými i méně běžnými lázeňskými a fyzioterapeutickými postupy.
Koupele v pivu ve viktoriánských měděných vanách v hlubokých pivovarských sklepeních, kterých se lidská ruka dotýkala již za vlády Přemysla Otakara II. kombinovaná s aromaterapií, masážemi, peelingem, léčitelskými technikami těla i duše může být pro mnohé úžasným zážitkem.