Památky a zajímavosti Rumburk
Mezi nejcenější pamětihodnosti obce patří kostel sv. Vavřince, kostel sv. Bartoloměje, evangelický kostel sv. Jana Nepomuckého, loretánská kaple Panny Marie, pravoslavný kostel sv. Jana Křtitele, zámek, rozhledna Dymník.
Základní kámen loretánské kaple Panny Marie položil litoměřický biskup Jaroslav Franz Ignác. Byla stavěna v letech 1704-1709 stavitelem Janem Lukasem Hildebrandtem a na rozdíl od svého originálu který je z mramoru, je celá z pískovce. Na vnější výzdobě se podílel sochař Jan František Bienerth ze Schirgiswalde. Uvnitř kaple najdeme sochu Černé Madony s dítětem, která byla roku 1694 zhotovena v Římě a posvěcená papežem Inocencem XII. Rumburská Loreta je přesnou kopií svého italského originálu a je nejen nejsevernější Loretou v Čechách, ale i v Evropě. Postavit jí nechal zdejší kníže Antonín Florián Liechtenstein.
Z pískovce jsou rovněž sochy deseti Sibyl a proroků, které jsou dílem barokního umělce Jana Františka Bienertha ze Schirgiswalde, který zhotovil také sochy na balustrádě před klášterem. Severní stranu zdobí sochy Sibyly libyjské a delfské, proroků Jeremiáše a Ezechiela. Reliéfy zobrazují Zvěstování Panně Marii, navštívení Panny Marie a sčítání lidu v Betlémě. Před stěnou je kamenný oltář, na kterém byla původně umístěna socha sv. Josefa.
Západní stranu zdobí sochy Sybyly perské, kumánské a eritrejské, proroků Davida a Malachiáše. Reliéry zobrazují klanění pastýřů a tří králů.
Jižní stranu zdobí sochy Sybyly sabinské a kumunské, proroků Mojžíše a Balaáma. Reliéfy zachycují smrt P. Marie a přenesení nazaretského domku ze Svaté Země do Dalmácie, a odtud do Loreta.
Uvnitř Lorety se nachází socha Černé madony s dítětem, pocházející z roku 1694 zhotovená v Římě a požehnaná papežem Innocencem XII. Po svém požehnání byla vystavena 8 dní v italském Loretu, kde ji mohli poutníci veřejně uctít, a poté byla osobně knížetem Antonínem Florianem Lichtenštejnem přenesena do Rumburku. Nejprve byla umístěna ve farním kostele, později v kostele klášterním, a konečně 15. září 1707 byla slavnostně přenesena do Lorety. Stejně jako v italské Loretě jsou i zde umístěny makety velkých votivních svící. Na levé straně je výklenek s dvířky zdobenými dřevořezbou na motivy zvěstování P. Marie. Pod novodobým oltáříkem je umístěna hrobka.
V roce 1771 byla instalována v malé věži loretánské kaple zvonková hra. Když se časem poškodila, byla prodána do Saska. Rumburská Loreta patří do komplexu několika staveb. Kolem Lorety byly v letech 1743-1749 postaveny ambity s křížovou cestou, které jsou zdobeny malbami motivovanými životem P. Marie. Dále do komplexu patří klášterní kostel sv. Vavřince a bývalý kapucínský klášter, kde je objekt městské knihovny.
Nyní je Loreta kulturní památkou. Její obrázek je na Turistické známce č. 831.
Další kostely a kaple
Kapucínský kostel sv. Vavřince byl postaven v letech 1683-1690 na náklady knížete Antonína Floriana z Lichtenštejna. Vysvěcení kostela proběhlo 9. dubna 1690 sídelním biskupem Jaroslavem ze Šternberka.
Kostel sv. Bartoloměje
Evangelický kostel sv. Jana Nepomuckéhona Krásnolipské ulici, 2. srpna 2003 kostel vyhořel.
Pravoslavná kaple sv. Jana Křtitele na Strážném vršku (Strážáku)
Hřbitovní kaple
Další památky a zajímavosti
zámek
budova rumburského gymnázia
venkovské usedlosti ve Šmilovského ulici
pomník Rumburské vzpoury
Morový sloup na náměstí
Morový sloup na Lužickém náměstí v únoruDomy na náměstí
Šmilovského ulice (tzv. Ulička zvědavých)
Městské muzeum (vlastivědné)
Dům kultury Střelnice
Rozhledna Dymník
Tato 15 m vysoká rozhledna, se nachází v blízkosti města Rumburk, jen malý kousek od příjemné restaurace.
Rozhledna je volně přístupná a poskytne nám krásný pohled na okolní Lužické hory.
V minulosti se mu říkalo Dymník-kouřový a to proto kdyby se tam zapálil signálový oheň byl by vidět moc daleko.