Památky a zajímavosti Lipová
Kostel svatého Šimona a Judy
Děkanský kostel je sídlem jedné z nejstarších farních obcí v Dolní zemi. Již z roku 1346 pochází první zmínka o faře se dvěma filiálními kostely. Tato stavba z let 1691 až 1693 byla postavena na popud hraběnky Salm-Reifferscheidové. Nad hlavním štítem se ještě dnes honosí její erbovní znak nesený dvěma medvědy. Kostel je vysvěcen svatým Šimonovi a Judě. V roce 1346 patřila Lipová k budyšínskému děkanátu a vlastnila filiální kostely v Brtníkách a Steinigwolmsdorfu. Kostel byl roku 1926 povýšen na děkanský.
Zámek v Lipové
Lipovský zámek je jedním z nejstarších panských sídel. Jeho staletí dlouhá historie se ztrácí v šeru legend. Zámek stál již tehdy, když přes německé území přešly první husitské bouře. Roku 1353 získal jeden z pánů Berka z Dubé a Hohensteinu od císaře Karla IV. - krále českého- lénem panství Lipová. Na zámku se vystřídalo v letech 1353 - 1920 mnoho vlastníků. Za první pozemkové reformy v roce 1924 se stal zámek soukromým majetkem p.Primuse Růžičky. Po druhé světové válce byl zámek znárodněn. Do roku 1970 zde byla vojenská posádka, která se o zámek starala, ale od jejího odchodu zámek ve státní správě chátral. V roce 1995 dostala zámek v restituci vnučka pana Růžičky Mgr.Kateřina Ebelová, která však na rekonstrukci zchátralé ruiny nemá peníze.
Paní Ebelová prodala zámek společnosti Obrození s. r. o., která je majitelem od 26. ledna 2006. Noví majitelé zámku od té doby shánějí potřebné finance na nutnou rekonstrukci. Po posledním jednání, které proběhlo na OÚ dne 9. února 2009 jsme byli ubezpečeni, že záměr rekonstruovat zámek a přilehlé pozemky stále trvá, majitelé nyní shání investory a dotační tituly na financování. Na této schůzce se projednávali podmínky dohody mezi obcí a společností Obrození s. r. o., které jsou potřebné pro případné investory, aby měli jistotu, že jejich investice budou vynaloženy, tak jak bylo dohodnuto.
Předpokládané využití zámku - hotel, rehabilitační centrum, muzeum.
Křížky a boží muka
Jako na celém území Dolní země, tak i v Lipové, stály u cest křížky. Byly u cest a silnic a měly pocestné nabádat k pobožnosti. Byly stavěny v dávných dobách jako vděk za záchranu v nouzi, často se jednalo o splnění slibu, který byl dán, pokud se vyskytlo vážné onemocnění, mor nebo starost o úrodu. Kromě křížků se objevovalo mnoho obrazů svatých, které byly ze stejných důvodů jako křížky upevňovány na stromech při cestě nebo v lese.