Historie obce Jirkov
Počátek dějin města Jirkova není příliš jasný a je kladen do poslední třetiny 13. století. Avšak tvrzení, že byl Jirkov v roce 1269 založen z podnětu krále Přemysla Otakara II., v jehož zájmu byla kolonizace lesů v pohraničních horách, není ničím podloženo. Kolem roku 1300 zde však už stál gotický kostelík, neboť Jirkov skutečně vznikl jako kolonizační ves na česko-saském pomezí.
Kroniky se o zdejší lokalitě střídavě jako o Borku nebo Jirkově zmiňují až v letech 1321 a 1337. Historické záznamy o osadě Jurkov poprvé bezpečně hovoří teprve v roce 1352.
Mnohými kronikáři uváděná tvrzení, že Jirkov vznikl jako podhradí strážního hradu Borku, údajného pozdějšího Červeného hrádku, jsou již vyvrácená. Hrad vznikl až počátkem 15. století.
Jirkov v 16. století velmi dobře prosperoval díky šlechtickým rodům, kteří jej měly v držení. V roce 1554 získal panství vysoký královský úředník Kryštof z Karlovic. Při pracích na budování Dlouhého sklepa, jehož část se dochovala dodnes, byla roku 1555 objevena kamencová ruda, vedle piva nejvýznamnější vývozní artikl Jirkova. Majetkové spory po Karlovicově smrti však rozvoj města zastavily, další útrapy Jirkovu a hradu přinesla třicetiletá válka.
Zničený Červený hrádek byl v letech 1655-1675 přebudován na barokní zámek. Zchudlé město oživili noví majitelé panství, kteří podporovali výrobu zboží.
Jindřich z Rottenhahnu na sklonku 18. století a později i jeho dcera Gabriela a zeť hrabě Buquoy podpořili rozvoj textilních manufaktur.
V roce 1824 zde němečtí podnikatele založili vůbec první přádelny bavlny v žateckém kraji, kam tehdy město patřilo. Jirkov během 19. století vyspěl v průmyslově vyváženě město.
Na počátku 20. let se v Jirkově usazuje rodina Kludských, její legendární menažerie a cirkus zde zimuje až do počátku 30. let. V srpnu 1938 se v zámecké pracovně Maxe E. Hohenlohe sešli lord Runciınan a K. Henlein. Na schůzku jako předzvěst Mnichovské dohody nejvíce doplatil zámek. V roce 1945 byl zkonfiskován, během následného využívání mnoha organizacemi chátral. Roku 1995 se stal majetkem města, které jej nechalo postupně opravit. Dnes v něm sídlí Kulturní, vzdělávací a informační zřízení Jirkov, příspěvková organizace.