Okolí a příroda Nymburk
Geologicky se Nymburk nachází v soustavě České křídové tabule. Její součást tvoří oblast Středolabské tabule s podcelkem Nymburská kotlina, jež leží na rozhraní okrsků Milovické tabule a Sadské roviny. Tato kotlina je erozně denudační sníženinou při středním toku Labe se střední nadmořskou výškou 187 m.
Bezprostřední okolí města má rovinný až plošinný charakter s nízkými říčními terasami Jizerou, Labem a Cidlinou, údolními nivami, pokryvy a přesypy navátých písků, jako Písečný přesyp u Píst, zarovnanými slínovcovými povrchy a se vzácnými svědeckými vrchy, z nichž nejvyšší je Chotuc s nadmořskou výškou 252 m.
Skalní podloží území tvoří druhohorní sedimenty středně turonského stáří, v nichž se běžně nacházejí zkameněliny různých mořských mlžů. Hloubka druhohorního moře v těchto místech dosahovala až 200 metrů.
Výrazným exogenním fenoménem Nymburské kotliny je řeka Labe, která město obtéká na jižní straně a již od neolitu tvořila přirozenou ochranu osídlení. Velmi důležitým byl také labský brod, vlastně opukový práh, který spojoval břehy již od pravěku. Byl součástí staré cesty od jihu k severu, zvané Žitavská, která směřovala od Kouřimi přes Sadskou a Nymburk na Mladou Boleslav a dále na sever.