Památky a zajímavosti Nymburk
Historické jádro Nymburka bylo roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nachází se v ní především chrám sv. Jiljí, vzácná ukázka gotické cihlové architektury z let 1280-1380, část cihlové hradby v lokalitě Na Přístavě a dva vodní příkopy, kterými dodnes proudí říční voda. Dále tady stojí kaple sv. Jana Nepomuckého, původně součást kostela dominikánského kláštera z 13. století, obnovená renesanční radnice z roku 1526, bývalá městská vodárna z roku 1597 zvaná Turecká věž, morový sloup z roku 1717 nebo zpřístupněná část renesanční sladovny ze 16. století v přízemí budovy Městského úřadu.
Všechny tyto pamětihodnosti a další zajímavá místa jsou zahrnuty v naučné turistické trase s 68 zastávkami, kterou pro návštěvníky připravilo město spolu se Společností přátel starého Nymburka. Mapa zachycující tyto body se mimo jiné nachází na Náměstí Přemyslovců.
Z Nymburka pochází několik významných osobností, jako například spisovatel František Rachlík, barokní malíři bratři Václav a Josef Kramolínovi, básník a spisovatel Jan z Wojkowicz a projektant vodních cest ing. Emil Zimmler. Na počest hudebního skladatele Bohuslava Matěje Černohorského pořádá město každoročně mezinárodní hudební festival Nymburské dny B. M. Černohorského.
Na území žila a tvořila celá řada dalších osobností, z nichž nejznámější byli spisovatelka Božena Němcová, básník Jan Neruda, hudební skladatel Václav Kálik či režisér Miroslav Macháček.
Zcela výjimečné postavení má ale v Nymburce světově proslulý spisovatel Bohumil Hrabal, který ve zdejším pivovaru prožil své dětství a mládí. Roku 1999 vznikla ve Vlastivědném muzeu stálá expozice, která přibližuje jeho život a dílo. Návštěvník zde může dále zhlédnout ještě expozice Nymburk v proměnách věků a Z dějin železnice. V muzeu jsou pravidelně pořádány výstavy historických sbírek, výstavy výtvarného umění a další kulturní akce.