Historie obce Hukvaldy
Obec má původ v obci Sklenov s první písemnou zmínkou z roku 1294 a v obci Rychaltice s první písemnou zmínkou z roku 1394.
Dle pověsti Hukvaldy získaly své jméno podle vílek „hůkalek", kterých se za dávných časů v místních hvozdech potulovalo bezpočet. Pravděpodobnější ovšem je, že se jedná o zkomoleninu německého názvu, který mu dali v polovině 13. století jeho zakladatelé, německá hrabata z Hückeswagen, kteří sem přišli na pozvání Přemysla Otakara I.
Od Hückeswagenů hrad získali v polovině 14. století olomoučtí biskupové. Ti o něj ale kvůli nepříznivé finanční situaci brzy přišli, hrad v průběhu let častokrát měnil majitele. Vlastnil jej například i pozdější císař Zikmund nebo husitský hejtman Jan Čapek ze Sán. V roce 1455 jej Jiří z Poděbrad prodal olomouckému biskupu Tasu z Boskovic. Po jeho smrti hrad vlastnil rod Boskoviců. Hukvaldy byly za jejich panování několikrát přestavěny. Dalších úprav se dočkaly 16. stol, kdy byly ve vlastnictví olomouckého biskupství. Biskupové hrad vlastnili až do znárodnění roku 1948.
Tvrz chátrala od roku 1762, kdy ji zpustošil velký požár způsobený bleskem. Traduje se ale také, že požár založili panští úředníci, aby se nemuseli každý den trmácet do kopce.
Hukvaldy nebyly nikdy dobyty. Vděčily za to své strategické poloze a masivnímu opevnění. Dnes zalesněný prudký svah býval holý a nejen že ztěžoval výstup, ale poskytoval obráncům výborný výhled a ti mohli útočníky už zdaleka vítat sprškou střel. Dobýt Hukvaldy se nepovedlo ani za třicetileté války, byť prý byly obléhány bezmála rok.
Později byl kopec zalesněn a v místní oboře založen chov daňků a muflonů. V 19. století, kdy byl hrad aspoň částečně opraven, už se o něm psalo jen jako romantické zřícenině vhodné k výletům.
Na hradě se zachovala kaple sv. Ondřeje, patrona kraje, postavená někdy v 17. století. Kaple byla totiž jedinou budovou, která se dočkala v 19. stol. obnovy a byla udržována. Díky opravám a výborné akustice se v ní mohou dnes konat koncerty a různá vystoupení.
Od roku 1994 si v areálu hradu dávají pravidelně dostaveníčko milovníci hudby a divadla. Hukvaldy jsou vždy na začátku léta hostitelem Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.