Historie obce Kařízek
První písemná zmínka o vsi je z roku 1398. To je první zmínka o vsi, ale tvrz v Kařízku potvrzuje ještě starší historii. První známý držitel Kařízecké tvrze Zipota z Kařeza, je podepsán roku 1268 na ustavující listině kláštera ostrovského. Z roku 1326 je znám Ota z Kařeza, převor v klášteře Světeckém. Další záznam je z r.1418 - Drslaus de Karziezka měl za manželku Vracku z Chrástu. O něm je též uvedeno, že v roce 1420 s Hynkem Krušinou z Lichtenburka "odpověděli" Pražanům v době husitských bouří. Pak zápis, že Mikuláš Mnich z Kařeza byl do roku 1441 ve službách Lounských.
V roce 1773 bylo zavedeno číslování domů, a tak rychtář Václav Lukeš jako představitel obce, získal číslo 1. V číslování se pokračovalo v pořadí tak "jak se krájel chleba". V té době zde bylo 13 domů.
V roce 1960 byl Kařízek připojen ke Kařezu. Po politickém převratu koncem roku 1989 byla dána obcím možnost opět osamostatnit. Toho využili a tak od roku 1993 mají opět svého starostu.
Ke Kařízku patří i obecní lesy o rozloze 75 ha, které obhospodařují Lesy České republiky.
Z pověstí je možné se zmínit o místě zvaném "Studená kuchyně", kde se zastavil se svým doprovodem císař Josef II., aby si zde odpočinul a poobědval.
Poblíž domu čp. 50 na místě zvaném "Na klínku" stával mohutný staletý dub. V roce 1913 byl poškozen bleskem, což bylo dáváno do souvislosti s nastávající první světovou válkou. Přes ošetření musel na počátku druhé světové války pro velkou zchátralost poražen.