Historie obce Podbřežice
První zmínka o obci je z roku 1348. Četné archeologické nálezy katastru svědčí o dřívějším osídlení obyvateli - střepy popelnic a keramiky, hroby skrčenců, zásobní obilní jámy a další. Z prvních zpráv je zřejmé o vrchnostenském vztahu obce ke kapitule olomoucké, do kterého přešla ze světských rukou a tato ji dávala v léno četným pánům. Z lenních smluv je zřejmé, že se zde nacházel panský dvůr s krčemním právem, kostelem, mlýnem a rybníkem.
Školní vyučování v původní jednotřídní škole bylo zahájeno v roce 1877, do té doby chodily děti nepravidelně do školy v Dražovicích. Ve staré škole se tísnilo přes osmdesát dětí, proto byla zahájena v roce 1914 výstavba nové moderní školy. Začátek první světové války zapříčinil přerušení stavby. Škola vybudovaná v hrubém zdivu a zastřešená pak byla dokončena až v roce 1924. Výuka zde probíhala až do roku 1974. V současné době je využívána jako sídlo obecního úřadu a knihovny, třídy pak jako kulturní sálek a tělocvična. Podbřežice byly zemědělskou obcí a vždy ryze české, ač byly vklíněny do vyškovského německého ostrůvku. Život zde nebyl nikdy lehký, lidi tísnila četná robota pro panstvo, války, požáry a nemoci.
Obec je vystavěná ve tvaru podkovy kolem potoka s typickými hanáckými chalupami se žudry, krytými slaměnými došky, v roce 1834 z větší části vyhořela. Další ranou pak byla v roce 1866 zákeřná cholera, na kterou zemřelo 41 obyvatel, tedy asi osmina. Život však šel dál, přišla první světová válka a v ní přišlo o život 10 občanů, následovalo 20 let svobody, pak okupace a druhá světová válka se třemi obětmi. Zde je potřeba se zmínit o rotném Václavu Haizlerovi-Havlíčkovi, který v roce 1943 padl v bitvě u Sokolova poblíž Kyjeva, zbylí dva zahynuli v koncentračních táborech. Jména všech padlých jsou vytesána na důstojném památníku před kostelem. Obec byla osvobozena 20. 4. 1945, následovala radostná euforie, která však po necelých třech letech skončila komunistickým pučem. Následovala násilná kolektivizace v roce 1957, v roce 1964 obec a JZD integrovány do Komořan. Zásluhou mocipánů byla v Podbřežicíh zastavena výstavba a mnoho mladých lidí se uchýlilo s výstavbou svých domů do Komořan.
Od roku 1990 jsou znovu Podbřežice samostatnou obcí.