Historie obce Radslavice
Radslavické území je starou kulturní půdou. Do osídlování se podle zachovalých stop začlenily již od pradávna. Stopy po pravěkém člověku se nacházejí ve velkém množství v pásmu od Ondrátic přes Radslavice až do Lulče.
V době bronzové se již vytvářela sídliště i na místě Radslavic, o čemž svědčí nálezy zvláště z konce tohoto období, 7.století před naším letopočtem. Podle nedávných výzkumů je známo, že na blízkém Hradisku sídlili Slované nejpozději od 8. století našeho letopočtu. Typem slovanských osad nejdříve bývala takzvaná „okrouhlice", později vznikla „ulicovka". Typem vsi silniční jsou právě Radslavice táhnoucí se úpatním svahem Drahanské vrchoviny.
Název obce pochází z osobního jména Raclav. Podle starého obyčeje volili osadníci jméno po svém zakladateli.
Za nejstarší písemné prameny o Radslavicích můžeme považovat zápisy ze 14. století, kdy náležely k dědickému panství, poprvé připomínaném v roce 1131.
V roce 1450 se v Radslavicích připomíná svobodná rychta s polem. Podle lánského rejstříku, pořízeného v 2.pol.17. století si můžeme vytvořit představu o počtu obyvatel. K lánu se počítalo 36 měřic polí a v Radslavicích byli zapsáni dva tři čtvrtě láníci, dvacet pět polo láníků, 5 čtvrt láníků a 11 zahradníků bez pozemků.
V roce 1764 byla vedle Radslavic na vyklučené lesní půdě založena osada Radslavičky. Původně nesly název Racslavice dvě obce, a sice Velké Raclavice a Malé Raclavice. Od roku 1925 zní úřední název Velkých Raclavic Radslavice a Malých Raclavic Radslavičky. V únoru roku 1950 byly Radslavice sloučeny s Radslavičkami. V té době měly 156 domů a 536 obyvatel.