Současnost obce Břeclav
Břeclav je největší město oblasti a poskytuje veškeré občanské a kulturní zázemí. Sídlí zde státní úřady a instituce, pošta, banky a pojišťovny. Děti zde mají možnost navštěvovat několik mateřských a základních škol. Ze středních škol můžeme jmenovat - Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště, Obchodní akademie, Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Soukromá střední odborná škola manažerská a zdravotnická s.r.o., Soukromá střední odborná škola Břeclav a Soukromá střední průmyslová škola Břeclav. Sídlo zde má také vysoká škola - Bankovního institutu s možností studia bakalářský a magisterský program - finance, bankovnictví, pojišťovnictví, veřejná správa, management, právo, hospodářství, sociální a zdravotní služby, kurzy. V Břeclavi je také nemocnice a poliklinika. Je zde také domov důchodců, pečovatelská služba Remedia centrum.
Město žije bohatým kulturním životem. Ke kulturnímu vyžití občanů slouží kino Koruna, Dům kultury Delta, Městská knihovna, Městské muzeum, galerie Břeclav, které zpřístupňuje renovovanou bývalou židovskou synagogu a lovecký zámeček Pohansko. Břeclav je přirozeným centrem výrazného národopisného regionu Podluží. Charakteristické lidové kroje dodnes oživující četné obřady jako jsou nedělní bohoslužby, hody či velikonoční pomlázka. Udivují návštěvníky bohatostí barev a výšivek, které vytvářejí dovedné a pracovité ruce zdejších žen. Bohaté národopisné tradice nejsou jen v kroji, ale také v dosud živém lidovém jazyce charakteristickém měkkostí a melodičností samohlásek i dlouhého ú, které posluchače neznalého prostředí zaujme. Jedním z nejvýraznějších prvků podlužáckého folklóru je lidový tanec a lidová píseň. Celá řada z nich je dnes již notoricky známá díky zpěvákům lidových písní, z nichž vzpomeňme např. Jožku Severýna, Jožku Černého nebo Františka Studénku, z národopisných souborů pak zejména Břeclavan a cimbálové muziky Jožky Severýna, Břeclavan, Starobřeclavská CM nebo Podlužan. Připomeňme píseň Za Starú Břeclavú u tej boží muky... U breclavské pile... Z folklorních spolků můžeme jmenovat Břeclavan, Břeclavánek, Old stars a VŔZGŇA - lidová hudba.
Ze sportovců je třeba uvést především břeclavské veslaře, kteří se dokonce účastnili i olympiád v Melbourne, odkud přivezli bronzovou medaili, v Mexiku a v Mnichově. Z mnoha sportovišť jmenujme krytý bazén, letní koupaliště a zimní stadión, lezecká stěna Orel, tenisový areál Bors, tenisová aréna, squash centrum, volejbal TJ Tatran a TJ Lokomotiva Břeclav. Působí zde rovněž aeroklub a několik fotbalových klubů.