Okolí a příroda Chlum u Třeboně
Městys Chlum u Třeboně je rozložen na návrších i v údolích. Samotná obec i přilehlé samoty jsou obklopeny lesy, hladinami četných rybníků s hrázemi lemovanými staletými duby, v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.
Vodní plochy a jejich okolí jsou domovem mnoha druhů rostlin i ryb a vodního ptactva. K nejznámějším rybníkům v okolí Chlumu u Třeboně patří Hejtman a Staňkovský. Jednak pro svoji rozlohu a hlavně pro jejich rekreační využití. Rybník Hejtman byl postaven přibližně v letech 1560–1570, rozloha 82 ha. Je napájen vodou ze Staňkovského rybníka a lesní vodotečí rybníka Vydymač. Rybník Záhřebský je nejstarší dodnes zachovaný rybník, postaven asi roku 1350. Rybník Staňkovský byl postaven v letech 1551–1559, rozloha 240 ha. Zatopil 5 původních rybníků na rozlohu více než 330 ha. Po jeho přepažení v místě ostrova Slavjanka zůstává podle objemu vody největším a také nejhlubším (12 m hloubka u hlavní hráze) rybníkem v ČR.
Rozsáhlé rybniční soustavy s druhotně vytvořenými litorálními společenstvy se staly evropsky významným hnízdištěm i migrační zastávkou vodního ptactva. Oblast vyniká bohatostí mokřadní a vodní vegetace.
Třeboňsko je jedna z mála CHKO vyhlášených v rovinaté krajině po staletí kultivované člověkem. Přesto se zde zachovaly mimořádně cenné přírodní hodnoty. Na mnoha místech lze dosud hovořit o harmonické krajině, kde jsou lidské aktivity v určité rovnováze s přírodou. Proto je Třeboňsko vyhlášeno i jednou ze šesti českých biosférických rezervací programu Člověk a biosféra (MAB) UNESCO (od roku 1977).
Východně od Chlumu u Třeboně se zvedají hraniční kopce s nejvyšším bodem Dubovice, 602 m n. m., od pradávna pokryté souvislým pásem lesa, který si díky "západní" hranici zachoval svoji krásu až do dnešní doby. Převládá porost smrku a borovice, na skalnatých a kamenitých svazích uvidíte staleté buky a jedle, běžný je dub, bříza, méně javor a jilm.