Památky a zajímavosti Chlum u Třeboně
Dominantou městyse Chlum u Třeboně je na hrázi rybníka Hejtman stojící barokní zámek postavený v roce 1710. Dnešní podobu získal velkými úpravami provedenými na konci 19. a začátkem 20. století František Ferdinand d' Este, pozdější následník trůnu. Ten nechal v roce 1876 zbourat a odstranit nejstarší část zámku a přestavět nový zámek, který již byl téměř na půdorysu dnešního zámku. Nad vchodem do „nového" zámku byl umístěn arcivévodský znak, nad ním byl na venkovní fresce namalován svatý Prokop. Ve štítu byly umístěny bicí hodiny. Zámek je obklopen nádherným parkem s množstvím exotických stromů a keřů a sochami z 18. a 19. století. Park je přístupný veřejnosti, zámek nikoliv. Patří soukromému majiteli.
Ve zdejším zámeckém parku se pravidelně zdržoval básník František Hrubín (1910–1971). Nachází se zde i jeho busta a pamětní síň.
Další významnou architektonickou památkou je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojící na chlumeckém náměstí. Postaven byl v roce 1745. Nad vchodovými dveřmi na jižní straně je umístěn znak svobodných pánu z Fünfkirchenu. V kryptě pod chrámem je pohřben zakladatel kostela Jan František Fünfkirchen (+1782), jeho choť Anna Kateřina rozená hraběnka z Desfours a Athinville (+1753) a Eduard hrabě ze Stadionu (+1844). Kostel má velmi bohatou sochařskou výzdobu, např. na jižní straně vedle mohutného schodiště je postaveno osm pískovcových soch – sv. J. Nepomucký, sv. Anna, sv. Augustin, Sv. Antonín, sv. Ignác z Loyolly, sv. Dominik a sv. František Xaver a sv. Filipa Ner. Na severní straně jsou dvě sochy – sv. Florián a Sv. Jakub. Kostel se zámkem spojuje Křížová cesta, na které můžete obdivovat několik zastavení, která zobrazují ukřižování Ježíše a jeho zmrtvýchvstání. V roce 2008 proběhla rekonstrukce střechy a fasády kostela. V nočních hodinách je kostel osvětlen a září do širokého okolí.
Další historické památky v městysu jsou sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny na hrázi u rybníka Hejtman a kašna na náměstí.
Rybník Hejtman byl založen v 16. století a vznikl jako jedno z posledních chlumských rybničních děl Mikoláše Rutharda z Malešova, který jej nazval podle svého postavení ve službách šlechtického rodu Krajířů – „Hejtman". Dnes slouží zejména k rekreačním účelům. Je obklopen celou řadou kempů a penzionů.