Památky a zajímavosti Domanín
Ke zdejším památkám patří pohřební kaple Schwarzenberská (tzv. Schwarzenberská hrobka) u rybníku Svět a socha Anděla Strážce.
V kronice nacházíme zápis o tom, že obec postavila (rok dokončení stavby chybí) novou kapli a od třeboňského kláštera obdržela pro ni darem obraz. Na jedné straně tabulového obrazu české malířské školy ze 14. století bylo „Kladení Krista Pána do hrobu" a na straně druhé „Tři svatí otcové". Protože časem hrozilo nebezpečí zřícení klenby kaple, navíc bylo známo, že obraz má značnou cenu a v kapli mu hrozí zcizení, rozhodl obecní výbor odevzdat jej do majetku čsl. státní obrazárny. Došlo k tomu v roce 1921 v Praze, kam vzácné dílo odvezl tehdejší starosta Jakub Martínek v doprovodu profesora Josefa Pospíšila a rolníka Fr. Maška. Současně získal od Ministerstva školství a národní osvěty příslib postavení nové kaple, do níž bude pořízena kopie odevzdaného obrazu - vše nákladem ministerstva.
Kaple byla postavena v roce 1924, částku více než 100 000 Kč uhradilo ministerstvo. Stavbu provedla firma Smrž z Třeboně. Pamětní list o této stavbě, sepsaný kronikářem Františkem Trnkou a podepsaný několika místními rodinami - Štíchů, Macků, Čupitů, Cepáků a dalšími - byl uložen do zdiva v kapli na levé straně u vchodu za kropenkou.
Hřbitovní kostelík sv. Jiljí je prvně uváděn 1515. Původní kostelík byl gotický. V letech 1574-1576 byl rozšířen Janem Vlachem. Z té doby zbyly na vnějším zdivu zbytky sgrafit. Kostelík byl původně bez věže, která byla přistavěna v roce 1776 v barokním stylu. Z vnitřní nástěnné výzdoby je nejvýznamnější freska z roku 1588 od T. Tesla, zpodobňující dominátora Viléma z Rožmberka s jeho dvěma manželkami. V letech 1784-1876 byl používán jako hrobka pro Schwarzenberskou rodinu.
Novým místem pro pochovávání zesnulých členů šlechtického rodu se stala Schwarzenberská hrobka Božského vykupitele. Byla postavena v novogotickém slohu za pouhé 2,5 roku v letech 1875-1877 pod vedením autora Damitia Devoratzkého a nejen díky založení na mokrém podloží je technickým unikátem.