Historie obce Hrušky
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1294. Název obce dává najevo, že pochází z ovocného stromu, kterému se zde velmi dařilo a názvy ve starých zápisech jako osada Hroska či Hrosky to dosvědčují. Již podle první písemné zprávy ze 13. století patřila osada pánům z Deblína jménem Ratibor z Deblína a po něm synu Archlébovi, který dědil Hrušky a Křenovice a mladšímu Janovi, který dědil Vážany. Dalšími vdavkami a prodeji se nakonec obec dostala dvěma pánům: jedna část Johanitům - Maltézským rytířům a druhá část nazývaná též slavkovská, Kounicům.
V obci byl v roce 1896 založen pivovar se sladovnou. Pro výrobu piva sloužily Chřibské prameny, které byly bohaté na obsah železitých látek a jiných nerostů a stahovaly se od lesů Koberských a Bílého vlka do údolí Litavy. V roce 1912 byl pivovar přeměněn na akciovou společnost, „Rolnický akciový pivovar a sladovna“, která se v třicátých letech 20. století dostala do finančních potíží. Toho využil Starobrněnský pivovar a v roce 1935 pivovar odkoupil a zrušil výrobu.
Uprostřed obce na návsi stála zvonice, která byla v roce 1975 odstraněna. Byly v ní tři zvony a vzácná socha Hrušecké madony pocházející z let 1340. Obojí pak bude umístěno v nově budované kapli na břehu Litavy.