Památky a zajímavosti Budyně nad Ohří
Mezi nejcenější pamětihodnosti obce patří kostel sv. Václava. Městečko na pravém břehu Ohře dosáhlo podle Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska pozoruhodných výsledků při obnově městské památkové zóny, a tak bylo ...
Městečko na pravém břehu Ohře dosáhlo podle Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska pozoruhodných výsledků při obnově městské památkové zóny, a tak bylo společně s "historickými giganty" Kutnou Horou a Kroměříží nominováno na titul Historické město roku ´97. Vyhlášení se konalo 17. dubna 1998 a vítězství si nakonec odnesla Kroměříž. Přesto budyňští neodešli s prázdnou a získali cenu Město roku ´97, vyhlášenou vydavatelstvím Economia. Této nominaci vděčí Budyně historickému jádru s areálem původního gotického hradu a kostelem svatého Václava, či spíše péči, se kterou se budyňští svému městu věnují.
Budyně nad Ohří
Pojedete-li z Litoměřic do Slaného, cesta Budyní Vás povede přímo okolo tohoto zajímavého vodního hradu. Na místě hradu stál již ve 13. stol. opevněný dvůr či tvrz. Objekt byl chráněn vodním příkopem a bažinami u břehu řeky Ohře. I když samotný hrad, který se nám dodnes dochoval, je jen menší částí původní vznešené stavby, určitě stojí za krátké zastavení. Původně se jednalo o pravidelnou čtyřkřídlou dvoupatrovou budovu s uzavřeným nádvořím, obehnanou hradbou.
V současnosti zde mimo jiné můžete navštívit Jandovo muzeum s ojedinělou alchymistickou dílnou. Alchymistická dílna Jana Zajíce z Hazmburka, kterého jeho pokusy připravily o majetek, je umístěna přímo v prostorech, kde své pokusy prováděl.
Můžete se pokusit za pomoci pana Kvasničky, asi 1 m vysoké pískovcové sochy umístěné na rohu křídla zámku hned proti vstupní bráně, najít poklad, jak o něm vypráví místní pověst. Nebo zajít do restaurace nedaleko hradu, kde nejen dobře vaří, ale ve vstupním prostoru si můžete prohlédnou přehled historie budovy.