Okolí a příroda Třeboň
Příroda Třeboňska je rozmanitá, malebná a zároveň zajímavá svým vývojem. Jako oblast mimořádného přírodovědného významu bylo Třeboňsko zařazeno v roce 1977 v rámci programu Člověk a biosféra do sítě biosférických rezervací UNESCO. Chráněnou krajinnou oblastí o rozloze 700 km2 bylo vyhlášeno v listopadu 1979. Nejcennější lokality jsou chráněny v rámci 33 přírodních rezervací a památek, z toho má 5 území status národní přírodní rezervace.
Třeboňsko je známým krajem rybníků a do dnešních dob přetrvávajících tradic rybářského řemesla. Třeboňsko pokrývá okolo 500 rybníků, z nichž většina byla vybudována v 16. století mistry rybníkářství - Štěpánkem Netolickým, Jakubem Krčnínem z Jelčan a Sedlčan a Mikulášem Ruthardem z Malešova. Největším rybníkem v ČR je pak Rožmberk o rozloze vodní hladiny 489 ha. Dalšími významnými rybníky jsou Svět, Opatovický, Velký Tisý, Staňkovský a Hejtman. Vodáci pak ocení projížďku po řece Lužnici. Mimo rybníky a řeky jsou zde i umělé kanály Nová řeka (13,5 km) a Zlatá stoka 47 km) svědčící o řemeslném umu našich předků.
Rovinatá krajina Třeboňska je unikátní oblastí, ve které se zachovaly tradiční přírodní hodnoty. Také je krajinou vytvořenou v průběhu staletí z větší části člověkem. V tom je její odlišnost od jiných českých biosférických rezervací.
Hlavní a nejtypičtější léčebnou metodou je slatina. V komplexu třeboňských blat uložených v Třeboňské pánvi se nalézají obrovské zdroje tohoto humolitu využívaného pro své léčivé účinky. Jde o druh, který má hlavně organický původ v rostlinách typu ostřice, orobinec, rákos, z anorganických složek obsahuje hlavně železo a síru. Vznikl jejich zetlením (slatiněním) a používá se po úpravě spočívající v rozmělnění, naředění a ohřátí. Hlavním účinkem je postupné, rovnoměrné prohřívání organismu, čehož je dosaženo díky vysoké akumulační schopnosti kašovité směsi. Kromě tepelného účinku se uplatňuje blahodárné působení na kůži spočívající v její hydrataci a zároveň pozitivní vliv na celkovou obranyschopnost.
Milovníci starých a památných stromů určitě ocení nového turistického průvodce Trasy za stromy a památkami Třeboňska, který funguje na internetových stránkách www.stromytrebonska.cz. Prozatím je navrženo šest tras: Světská, Opatovická, Chlumecká, Rožmberská, Lutovská a trasa za třeboňskými stromovými pamětníky. Návštěvník těchto stránek získá přehled o starých a památných stromech,jejich historii a oblastech, v nichž žijí.