Památky a zajímavosti Božice
V obci Božice je mnoho historických památek, pamětihodností a drobných sakrálních památek. Dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla.
Kostel sv. Petra a Pavla – vysvěcen v roce 1225, je nejvýznamnější architektonickou památkou v obci Božice. Má pozdně románské jádro, dodatečně přistavěnou gotickou věž a barokní loď s pozdějšími empirovými doplňky. Poslední oprava střechy kostela byla provedena v roce 2009. Památka zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.
Sloup Nejsvětější Trojice – skulptura (plastika) Boha Otce trůnícího v oblacích, krucifix a holubice umístěné na toskánském sloupu s hranolovým podstavcem. Tato památka z roku 1742 se nachází na prostranství pod kostelem. Poslední oprava v roce 1975. Památka zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.
Socha sv. Donáta – ochránce polních plodin a patron vinařů z roku 1908. Socha se nachází na okraji obce směrem od železniční zastávky na pokraji viniční tratě. Poslední oprava 2004.
Socha sv. Jana Nepomuckého, baroko, 1741. Oprava 1997, socha mušlový vápenec, sokl zdivo. Po opravě přemístěna ze zahrádky proti domovu důchodců k hospodářské části fary. Památka zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.
Fara – původní fara se připomíná již roku 1225, byla pravděpodobně zničena za 30leté války. Současná budova postavena pravděpodobně koncem 17. století louckými premonstráty. Ministerstvo kultury faru v Božicích vyhlásilo v roce 2016 kulturní památkou. Objekt je staticky narušený, přesto má památkovou hodnotu a v současné době se opravuje.
Hřbitov se smuteční obřadní síní – hřbitov se původně nacházel kolem kostela. Nynější pohřebiště na návrší jihozápadně od kostela se datuje od roku 1821. V roce 1993 byla u hřbitova postavena smuteční obřadní síň.
Hrobka Maxe Mayera na božickém hřbitově. Žulová deska zdobená erbem Maxe Mayera, rytíře z Ahrdorffu a Wallersteinu pochází z roku 1928.
Domov důchodců – čtyřpatrová budova tvoří dominantu obce Božice. Budova postavena roku 1905–1906, řešena v duchu architektonické moderny vídeňského architekta Schwarze a sloužila původně jako dívčí penzionát sester sv. Karla Boromejského se školou pro učitelky ručních prací a posléze také jako útulek pro děti a staré lidi. Od roku 1950 je zde domov důchodců.
Jiráskův dům osvěty – postaven v roce 1935–1936 jako kulturní stánek pro českou kolonii 24 osadníků, kteří přišli z různých koutů republiky po první pozemkové reformě počešťovat pohraničí. Celkem 24 selských stavení ve stylu jihočeských sídel tvoří místní památkovou zónu. Uprostřed osady je umístěn pomník z roku 1937 jako vzpomínka na příchod českých kolonistů v roce 1926.
Lurdská kaplička – se nachází v zahradě domova důchodců. Je nejhezčí kapličkou v obci Božice. Pochází pravděpodobně z 1. pololetí 18. století a je začleněna do areálu domova důchodců v jihovýchodní straně komplexu staveb.
Kaplička v Zámlyní – je z cihelného zdiva s nikou bez výplně a stříškou z cihel, nachází se 100 m od mostu zkratkou do Křídlovic mezi dvěma stromy. Stavba čeká na rekonstrukci již řadu let.
Madona – socha Panny Marie s malým Ježíškem z roku 1926 je umístěna na podstavci s erbem preláta Max Mayera, který se svým vlivem přičinil o vybudování penzionátu (kláštera) Maria Hilf, dnes Domov Božice. Autorem sochy je slezský sochař Engelbert Kaps. Socha stojí před domem, kde M. Mayer často pobýval a v němž v roce 1928 zemřel.
Bílý kříž – velmi cenný kamenný kříž stojící při silnici k Mackovicím, 200 m od mostu přes řeku Jevišovku, pochází z roku 1767. Do roku 1914 každoročně bílen vápnem, což vedlo ke značnému poškození původního materiálu.
Pomník u kostela – byl původně odhalen v roce 1923 padlým německým vojákům z 1. světové války. Bylo na něm uvedeno 56 jmen válečných obětí. Po roce 1945 byly texty vybroušeny a text nahrazen: „Za vlast, svobodu a pokrok".
Kříž u Raušových stojí na konci obce Božice u silnice směrem ke Kolonii. Naposledy opravován v roce 2019.
Kohoutí (pašijový) kříž (dříve zvaný kříž nad vodárnou) – stojí na konci obce u silnice směrem na Borotice. Naposledy byl opraven v roce 2014.
V části obce Zámlyní u rodinné vilky čp. 340 najdeme kamennou sochu sv. Antonína s dítětem. Pochází pravděpodobně z 18. století a byla sem přemístěna v roce 1930.
Zděná studánka – v západní zastavěné části Křídlovic se nachází zděná studánka s kovovými dvířky. Kvalitní pitná voda přetéká do kanalizace a je nahodile využívána obyvateli.
Zvonička z roku 1862 je umístěna na původní návsi v části obce Božice. Pozdně barokní stavba klasicistní tvaroslovné orientace, 12 m vysoká s vestavěnou kapličkou. Poslední oprava provedena v roce 2009.
Lovecký zámeček Samota (něm. Allein), postavený počátkem 19. století ve švýcarském stylu s dřevěnými štíty a vyřezávanými pavlačemi. Nachází se v západní části katastru České Křídlovice na pokraji listnatého lesa. Zámeček sloužil loveckým účelům, dnes v majetku Lesů České republiky.
Sklepy – původně se nacházely ve velkém množství v katastru obce tzv. „lochý" jako důsledek těžby písku a pískovce. Druhotně sloužily jako sklepy pro víno a skladování okopanin. Těchto sklepů najdeme 150 v různých shlucích podél cest.
Lípa u hájenky – jedná se o lípu srdčitou (Tilia cordeta Milk) na parc. č. 1615, pozemek Lesů ČR u hájenky v blízkosti silnice směrem k Boroticím. Stáří je odhadováno na 250 let, obvod kmene 527 cm, výška 24 m a šířka koruny 25 m. Památný strom. Chráněný.
Zděná poklona – stavba čtyřhranu se stříškou z pálené krytiny. Z pohledových stran tvořena nikou pro květinovou výzdobu. Nachází se na okraji akátového lesíka jižně od okraje obce. Rekonstrukce po havarijním stavu byla provedena v roce 1993.
Mariánská výklenková kaplička u polní cesty z Křídlovic do Zámlýní. Kompletní rekonstrukce provedena v roce 2012 a doplnění obrázku Panny Marie. O kapličku pečuje rodina Solařova.
Polní výklenková kaplička sv. Izidora na poli blízko Tulipánky. Opravu provedla obec Božice v roce 2016. Do výklenku doplněn obrázek sv. Izidora. Sv. Izidor je patronem a ochráncem zemědělců, sedláků, farmářů a vůbec všech, kteří pracují na polích. O kapličku pečuje rodina Klíčova (Farma Klíč).