Památky a zajímavosti Slavkov u Brna
Slavkov je známý především bitvou Tří císařů u Slavkova, která se v roce 1805 odehrála několik kilometrů západně od města. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou, přilehlá oblast Slavkovského bojiště je krajinnou památkovou zónou.
Dominantou města Slavkov u Brna je monumentální barokní zámek, jehož stavbu navrhl na konci 17. století italský architekt Domenico Martinelli z Luccy pro moravský rod Kouniců. Je jedním z umělecky nejhodnotnějších na Moravě. Interiéry zámku zdobí bohatá nástropní fresková a štuková výzdoba, samotnou zámeckou instalaci tvoří obrazárna v dobových interiérech. Celý zámecký komplex byl dokončen až Václavem Antonínem, knížetem z Kounic a Rietbergu - nejvýznamnějším představitelem rodu Kouniců. Václav Antonín byl kancléřem čtyř císařů, nejsilnější pozici si vybudoval za vlády Marie Terezie. Slavkovskou bitvu připomíná na zámku neobyčejná virtuální expozice, za vidění stojí také rozsáhlé zámecké podzemí s lapidáriem a expozicí věnovanou místním řemeslům a s mučírnou, vybavenou replikami mučicích nástrojů.
Přilehlý park o rozloze 16 ha patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na Moravě. Bohatá sochařská výzdoba je dílem významného italského sochaře Giovanni Giulianiho. Zámecký park je místem pravidelných jarmarků, výstav pro zahrádkáře, výstav psů, setkání automobilů - veteránů, koncertů pod širým nebem i jiných zajímavých akcí.
V areálu zámku se nachází Galerie OK a Galerie Austerlitz, kde probíhají výstavy výtvarného umění, každoročně v květnu bývá celý zámek vyzdoben desítkami květinových vazeb při výstavě květin. V prostorách Historického sálu a zámecké kaple sv. Kříže se konají koncerty klasické hudby.
K dalším památkám a zajímavostem ve Slavkově patří chrám Vzkříšení Páně, klasicistní budova se třemi kazatelnami. Vystavěna byla v letech 1786–1789 vídeňským architektem Johannem Ferdinandem Hetzendorfem.
pod nímž se nachází rodinná hrobka rodu Kouniců, je zde pohřben i jeho nejvýznamnější člen - Václav Antonín Kounic.
Jednou z nejstarších budov ve Slavkově je Panský dům, jehož jádro pochází ze 16. století.
Severně od Slavkova stojí na kopci kaple sv. Urbana, patrona vinařů, sadařů a zahradníků. Původní byla postavena v roce 1712, nová v letech 1858–1861.
Židovská synagoga, která svou nynější podobu získala přestavbou v roce 1858, je dokladem dřívější existence početné židovské komunity ve městě.
Na náměstí můžete vidět pozdně renesanční radnici.
Jsou zde také zbytky středověkých městských hradeb zejména v ulicích Lidická a Kollárova.
Pár kilometrů směrem na západ od Slavkova se nachází slavkovské bojiště, které je krajinnou památkovou zónou, a kde si lze prohlédnout tyto pamětihodnosti a zajímavosti:
- Mohyla míru na Prateckém kopci – secesní památník bitvy nacházející se poblíž obce Prace navrhl a vystavěl Josef Fanta v letech 1910–1912. Je to 26 m vysoká čtvercová budova se 4 ženskými sochami, které symbolizují Francii, Rakousko, Rusko a Moravu. Uvnitř je malá kaple. U památníku je také muzeum připomínající bitvu.
- Na kopci Santon nad obcí Tvarožná stojí malá bílá kaplička. Zde byla hlavní část francouzského dělostřelectva. Tato pozice umožnila Francouzům získat převahu na severní části bitevního pole. Pod kopcem se každoročně konávají rekonstrukce bitvy.
- Na kopci Žuráň měl Napoleon během bitvy svůj hlavní stan. Vrchol kopce s památníkem je dnes výsostným územím Francie.
- Staré vinohrady u Újezda u Brna se staly svědky posledního krvavého střetnutí francouzských a ruských gard. Nachází se zde kaplička a nově také Památník Tří císařů.
- Stará pošta v Koválovicích je původní historická budova z roku 1785. Dne 28. listopadu 1805 zde měl svoje velitelství generál francouzské jízdy Murat, v den bitvy zde pobýval ruský generál Bagration a po bitvě zde přespal a vedl předběžná vyjednávání o příměří Napoleon. Dnes tyto události připomíná malé muzeum.