Památky a zajímavosti Lednice
Památkovou ochranu požívá v Lednici 37 objektů, počínaje komplexem zámeckých budov přes romanticko-klasicistní salety a stavby a plastiky v zámeckém parku, několik novogotických domů z poloviny minulého století až po zajímavou stavbu nádražní budovy z konce 19. století, postavenou podle návrhu lichtenštejnského stavitele Karla Weinbrennera. Skloubení architektury s krajinou dalo vyniknout kráse Lednice i jejího okolí, která se tak stala jedním z turisticky nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších míst v České republice.
Farní kostel je zasvěcen sv. Jakubovi staršímu. Jeho původní stavba byla husity rozbořena, a tak byl v roce 1495 vybudován kostel nový. Také ten podlehl, jak bylo řečeno výše, záměrům lichtenštejnských architektů a byl v roce 1731 snesen a v areálu zámku byl postaven nový kostel, který sloužil jako zámecká kaple i jako kostel farní. Podle plánů Jiřího Wingelmullera byl pak v roce 1856 upraven do dnešní podoby.
Zámek Lednice vznikl v letech 1544–1585 a patří k našim nejkrásnějších a nejnavštěvovanějším památkám. Na sklonku 17. století byl barokně přestavěn - z této přestavby se zachovala monumentální architektura zámecké jízdárny a konírny na západní straně zámeckého komplexu - dílo J. B. Fischera z Erlachu. V letech 1766–1772 proběhla klasicistní přestavba zámku a v roce 1815 byly zámecké budovy upraveny ve stylu empíru. Dnešní podoba zámku pochází z poslední přestavby zahájené v roce 1846 v historizujícím novogotickém slohu podle návrhů J. Wingelmüllera a dokončené v roce 1858 J. Heidrichem. Přestavba zachovala půdorys zámku a projevila se především v úpravě fasád a ve výzdobě zámeckých interiérů. Zámek Lednice je národní kulturní památkou a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek stojí na pravém břehu řeky Dyje, uprostřed romantické krajiny. Návštěvníci mohou zhlédnout zrekonstruovanou zámeckou knihovnu i knížecí apartmány.
Palmový skleník na východní straně zámku byl zbudován v letech 1843–1845 podle návrhů anglického architekta P. H. Desvignese. Ve skleníku je pěstováno cca 250 druhů tropických a subtropických rostlin a vytváří předěl mezi parterovou a přírodně krajinářskou částí zámeckého parku.
Na západní straně zámeckého komplexu se zachovala monumentální architektura zámecké jízdárny a konírny – dílo J. B. Fischera z Erlachu. V barokní zámecké jízdárně se nachází akvárium Malawi.
Minaret - Když se na konci 18. století rozhodl kníže Alois I. Josef z Liechtensteinu rozšířit a zvelebit lednický park, pověřil svého architekta Josefa Hardtmutha, aby velkorysou zahradní úpravu doplnil zajímavými stavbami. Vznikl v letech 1797–1802 jako velkolepá monumentální rozhledna. Minaret je nejstarší stavbou Lednicko-valtického areálu a je zároveň i největší stavbou svého druhu v neislámských zemích.
„Mešita" vytváří 8 sálů zdobených arabeskami, které vytvořili zřejmě umělci z arabských zemí. V přízemí nalezneme 12 arkád, střechu zdobí kopule a věžice vycházející z motivu tureckých důtek a ozdobené pozlacenými půlměsíci. Celá stavba je vysoká 216 stop (64,8 m), na poslední galerii vedou 302 schody. Vrchol věže je ukončen pozlaceným půlměsícem.
Janův hrad (Janohrad) - romantická napodobenina zříceniny hradu z roku 1807 postavená podle návrhu J. L. Hardtmutha. Objekt je stylově upraven a zpřístupněn a obsahuje ornitologické a lovecké expozice Národního zemědělského muzea v Lednici. Pořádají se zde svatby.
Lovecký zámeček byl postaven v letech 1805–1806 podle návrhu J. L. Hardtmutha. Je to klasicistní jednopatrová stavba s průčelím prolomená v přízemí třemi arkádami. Stavba sloužila jako hájovna a umožňovala z terasy sledovat hon. Rozsáhlý Lednicko-valtický areál nabízí obrovské množství památek v čele se zámkem.
Zámecký park - poprvé byl doložen polovině 16. století. Od 30. let 17. století je postupně měněn ve velkorysý barokní park vybavený severně od zámeckého průčelí terasou přístupnou rampami se sochařskou výzdobou. Koncem 19. století probíhaly klasicistní úpravy parku, jež vyvrcholily v letech 1805–1811 v romantickou přeměnu podle projektu architekta Fantiho na přírodní krajinářský park řešený na principu kompozičně ztvárněných průhledů.
Řeka Dyje byla spoutána do systému kanálů a rybníků, byly navršeny ostrovy navzájem propojené mosty. Poslední úprava zámeckého parku proběhla v letech 1884–1887, kdy byla parterová část upravena podle plánů architekta Michelliho v novobarokním francouzském stylu s pravidelnou osovou formací stříhaných křovin s kašnami a antickými sochami a fragmenty. Park je významný po stránce dendrologické - obsahuje 112 druhů jehličnanů a 462 druhů listnáčů.
V zámeckém parku je také možné navštívit přehlídku dravých ptáků.
Chrám Tří grácií je vystavěn do polokruhu na 12 jónských sloupech. Před chrám bylo postaveno sousoší antických bohyň, Athény, Afrodité a Artemis. Je součástí Lednicko-valtického areálu. Klasicistní kolonáda, pocházející z roku 1825, ukrývá nevelký sál, který je velmi krásně vyzdoben mozaikovou podlahou. Obdivovat můžete také sousoší tří antických bohyní (Aglaia, Eufrosyné a Tháliá), které je vytesáno pouze u jednoho jediného kusu kamene. Autorem tohoto pozoruhodného díla je sochař M. Fischer.
Nejdecký mlýn - monumentální, nově zrekonstruovaná stavba se zbytky technického zařízení někdejšího mlýna. Stojí na břehu Dyje v obci Nejdek.
V samotné obci Lednice se nachází tyto památky a technické zajímavosti:
– budova nádraží, kde končí lokální trať z Břeclavi se sezónním víkendovým provozem,
– několik měšťanských domů na Zámeckém náměstí,
– socha sv. Jana Nepomuckého,
– kašna a další.