Historie obce Těně
Vznik obce je podle první písemné zprávy datován rokem 1391 v souvislosti se Svatodobrotivským klášterem, kterému obec údajně patřila. Obec Těně, která byla dříve především zemědělská, byla v minulosti součástí zbirožského panství.
Obživu obyvatel obce zajišťovalo až do 50 let většinou zemědělství a to především ve vsi, kde byly větší zemědělské usedlosti. Na drahách se lidé živili zemědělství jen částečně, muži pracovali ve slévárně ve Strašicích, nebo provozovali různá řemesla.
Období první světové války přineslo obyvatelům obce útrapy a strádání. Den 28. října 1918 se roznesla po obci zpráva o převratu a konci války. Všude bylo plno radosti, jak z konce války, tak z počátku naší samostatnosti. 10. 11. 1918 byla pořádána slavnost na počest osvobození republiky.
V poválečném období obec doznala významných pokrokových změn, jako například elektrifikace, zřízení knihovny, zavedení kroniky, postaven pomník padlým za 1. světové války.
Dnem 28. 7. 1930 vstoupila obec do "Elektrárenského svazu". Bylo také projednáno veřejné osvětlení obce. Spolek DTJ budoval nové hřiště pro sportovní vyžití obyvatel. 5. 10. 1930 byl slavnostně otevřen nově postavený "Obecní dům", na kterém je deska s nápisem "Na památku 80. narozenin prezidenta T. G. Masaryka.
Na začátku století až do r. 1950 byla obec převážně zemědělská.
Rok 1938 byl pro naši republiku a tím i pro naši obec velmi tragický. Německo v čele s Hitlerem požadovalo připojení Sudet k říši. Nároky na naše území si činili i Poláci, kterým muselo být postoupeno Těšínsko a Maďarům část jižního Slovenska. To všechno vzbudilo vlnu odporu u obyvatel naší vlasti a tedy i v naší obci.
Brzy po r. 1945 postihl Těně největší úbytek obyvatel, méně majetné rodiny se stěhovaly do pohraničí, kde získávaly opuštěná obydlí po Němcích.
V roce 1948 a 1949 si část zemědělců zakoupila nové zemědělské stroje. Po II. světové válce, kolem r. 1950 začala i zde působit autobusová doprava. V roce 1950 se začalo jednat o zřízení JZD v obci.