Obecní znak
Základní informace
Kraj:Moravskoslezský
Okres:Frýdek-Místek
Správní obvod:Frýdlant nad Ostravicí
GPS souřadnice:49.442073N, 18.452925E
Nadmořská výška:546 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1817 (207 let)
Katastrální výměra:5 642 ha
Počet obyvatel:260
PSČ:739 15
Adresa URL:www.obecbila.cz

Historie obce Bílá

Vznik obce je spojen se správním vývojem území, porostlém původně hlubokým pralesem, které bylo již před rokem 1100 na hranicí českého přemyslovského státu a slezského knížectví opolského. Řeka Ostravice v této části Beskyd rozdělila území na dva odlišné správní celky. Kraj na pravém břehu potoka Černé náležel ke frýdeckému panství.

Území na levém břehu Černé a Ostravice byla od dob Přemysla Otakara II. (r. 1256) předána s celým hukvaldským panstvím olomouckým biskupům a od r. 1777 arcibiskupům.

K osídlování území obce došlo daleko později, teprve v době pasekářské a současně probíhající valašské kolonizace v období 15. až 18. století. Výše položená místa hukvaldského panství byla osídlována od druhé poloviny 16. století, kdy nejprve paseky s výstavbou dvorcových hospodářských usedlostí s pastvinami a horskými rolemi vedly k prosvětlení okolních lesů a vzniku vesnic Ostravice (1581) Čeladná a Trojanovice. S postupující pasekářskou kolonizací se potomci prvních osadníkům obce Ostravice usazovali na obou březích Ostravice a Černé. Současně s pasekářskou kolonizací probíhalo i valašské osídlení. Valašští kolonisté pastevci slovenské, polské, ukrajinské a také rumunské národnosti zavedli na horských stráních Zadních hor salašnické hospodaření, které dalo oblasti významný ráz, který se dochoval do dnešních dnů. Jsou to především enklávy luk a pastvin s dřevěnými stavbami obydlí i hospodářských budov, ale také četné názvy, které se dochovaly z mluvy valašských osadníků (Košárky, Solisko, Grapy, Grúň, Sihly, Gigula, Polana, Ujmisko, Borsučí, Kyčera a další). Také stav lesních porostů zůstal změněn klučením a vypalováním lesů při zakládání sídel a pastvin před staletími i toulavou pastvou ovcí a koz, která lesní porosty devastovala okusem nárostů a kůry stromů i zahušťováním drnu kopýtky dobytka.

Toulavý způsob pastvy byl zakázán v Beskydech až při rozvoji manufakturní výroby na Ostravsku, Frýdecku a Frýdlantsku, při zaznamenaném nedostatku přístupného vhodného dříví v 17. století. První písemná zmínka o obci je z roku 1817.

Železná ruda s obsahem železa až 33 % se dolovala až po Bílou a byla zpracovávána v hamrech arcibiskupské společnosti frýdlantských železáren. Hamry potřebovaly velké množství dřevěného uhlí páleného v milířích na místech zvaných uhliska.

Vydání tereziánského Císařského a královského patentu z roku 1754, který chránil les před drancováním těžbou a pastvou bylo základem pro postupné prosazování trvalého lesního hospodaření.

Hlavním zaměstnání v oblasti obce bylo pastevectví a těžká, nebezpečná práce v lese při těžbě, svážení dříví s ručním spouštěním, v zimě na saních a dopravou potahem nebo při jarním tání plavením s pomocí vody zadržované v nádržích zvaných „klauzy".

Značný význam pro hospodářský rozvoj měla výstavba železnice Frýdlant nad Ostravicí - Bílá, jejíž výstavba proběhla od roku 1905 do roku 1908. Byla náročnou stavbou v horském členitém terénu, spojila horské samoty se světem, přispěla především ke zlepšení dopravy dříví a podpořila také rozvoj turistiky. V létech 1908 - 1910 byla zřízena také úzkokolejná lesní dráha pro dopravu, která umožnila dopravu z Mezivodí na Bílou a v další fázi z Bedřichova klauzu na Mezivodí. Úzkokolejka byla využívána až do roku 1947.

Území obce bylo vzhledem k pohraniční poloze vždy provázeno pohnutým děním. Bylo tomu tak při osídlování území, ale i v době 2. světové války, kdy v celé oblasti lesnatých Beskyd byly podmínky pro partyzánský odboj.

Samostatnost obce Bílá je od roku 1951. V tomto roce byla postavena budova pro středisko pracujícího dorostu, nynější Střední odborné učiliště lesnické.

Místní kronika uvádí jako významné události etapy elektrifikace obce a asfaltování státní silnice z Hlavaté až po rozcestí v Černé (r. 1953).

Významnou změnou byla výstavba údolní nádrže Šance. V roce 1965 byla poslední jízda na trati Ostravice - Bílá, která stavbě přehrady musela ustoupit. Přehrada jen zvýšila vodohospodářský význam oblasti tím, že je významnou zásobárnou vody pro Ostravsko.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Bílá

Počasí meteostanice Hutisko-Solanec

Vzdálenost meteostanice od obce Bílá: 17 km

Poslední data: 22.12.2024 07:30

Umístění: 536 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Hutisko-Solanec

Teplota
-1,3
°C
Zdánlivá teplota
-4,9
°C
Rosný bod
-0,7
°C
Vlhkost
98,3
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1006,4
hPa
Směr větru
SZ
Rychlost větru
1,9
m/s
Nárazový vítr
3,3
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Hutisko-Solanec

Dnes
0/2
°C
Zítra
-2/0
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Bílá se také nachází

Staré Hamry

Staré Hamry

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 3 km (S)
Počet obyvatel: 570

/ / / / / / / / / / /
Rozhledna Čarták

Rozhledna Čarták

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/ /
Vysoká (1024 m)

Vysoká (1024 m)

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/ / /
Smrk (1276 m)

Smrk (1276 m)

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Ski Areál Mečová

Ski Areál Mečová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/ / / / /
Rozhledna Miloňová

Rozhledna Miloňová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 11 km (JZ)

/ / / / / / / / / /
Ski areál Machůzky

Ski areál Machůzky

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 13 km (JZ)

/ /
Stezka Valaška

Stezka Valaška

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 15 km (Z)

/ / / / / / / / / / / /
Skalka (964 m)

Skalka (964 m)

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 16 km (SZ)

/ / / / /
Ski areál Karolinka

Ski areál Karolinka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 18 km (JZ)

/ /
Ropice (1083 m)

Ropice (1083 m)

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 20 km (SV)

/
Tanečnice (912 m)

Tanečnice (912 m)

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 20 km (Z)


Reklama
Víte že?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Národopisný areál v Dolní Lomné

Národopisný areál v Dolní Lomné je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Bílá?

Národopisný areál v Dolní Lomné, obci ležící v nejvýchodnějším výběžku republiky v blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem, je hlavním střediskem pro pořádání kulturních akcí.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové je ve vzdušné vzdálenosti 153 km od obce Bílá?

Rotunda sv. Kateřiny, kterou najdeme na okraji města Česká Třebová směrem na Skuhorv, pochází zřejmě z počátku 13. století.

Frýdek-Místek

Nejbližší obec nad 30 000 obyvatel je Frýdek-Místek s 52 848 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 27 km?

Město na soutoku Ostravice a Morávky, vzniklo spojením dvou samostatných měst – moravského Místku a slezského Frýdku. Statutární město Frýdek-Místek je pro svou geografickou polohu nazýváno též Bránou Beskyd.

Singletrails Bílá

Single traily Bílá se nachází v Beskydech nedaleko slovenských hranic. Středisko disponuje menší restaurací a lanovkou.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Bílá 134 mužů a 126 žen?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Název obce Bílá se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 3x?

Název obce Bílá v jednotlivých krajích: Jihočeský: 1x, Liberecký: 1x, Moravskoslezský: 1x.

Zámek Frýdek

Zámek Frýdek je ve vzdušné vzdálenosti 28 km od obce Bílá?

Frýdecký zámek je původně gotický hrad. Nachází se ve Frýdku-Místku, konkrétně u Zámeckého náměstí, na vyvýšenině nad řekou Ostravicí.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Moravskoslezském kraji 1 162 841 obyvatel, z toho 570 091 mužů a 592 750 žen?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Skiareál Bílá

Lyžařský areál v Bílé v Beskydách se nachází v údolí řeky Bílá Ostravice.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejvyšším bodem v Moravskoslezském kraji je Praděd (1 491 m n.m.) v pohoří Jeseníky, nejnižším bodem je soutok řek Odry a Olše (195 m n.m.).

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Reklama