Okolí a příroda Tábor
Táborsko je jedním z jihočeských regionů, kde doposud zůstala zachována působivá přírodní a historická scenérie. Převážnou část zde zaujímá Táborská pahorkatina a Třeboňská pánev. Celé oblasti vévodí řeka Lužnice. Táborská pahorkatina dosahuje nejvyšších výšek přes 700 m n. m. a její lesy jsou převážně smíšené a smrkové. V oblasti Třeboňské pánve je vybudována soustava rybníků a kanálů, lesy jsou zde nivní a je zde spousta rašelinišť. Nadmořská výška se pohybuje okolo 430 - 530 m n. m. Zbytek tvoří kulturní krajina - pole, louky, komunikace a osídlené oblasti. Rozloha táborského regionu je 1 300 km2. Nejvyšší bod města Tábora - Žižkovo náměstí - leží v nadmořské výšce 450 m.
Podnebí Táborska je přechodného středoevropského typu, kde se střídavě uplatňují vlivy oceánu na západě a vlivy kontinentálního podnebí z východu, takže počasí má značně proměnlivý průběh. Podle klimatické klasifikace ČR patří toto území do mírně vlhké a teplé oblasti, záleží ovšem i na nadmořské výšce. Průměrné roční teploty zde dosahují 8°C, průměrná červencová teplota je 16oC, průměrné lednové teploty se pohybují kolem -4oC.
Od června do srpna jsou obvyklé teploty převyšující 20oC, mnohdy vyšplhají i přes 30oC. Od prosince do ledna lze čekat teploty pohybující se od 10oC do -10oC, výjimkou nejsou i mrazy kolem -20oC. V zimních měsících, při dobrých sněhových podmínkách (15 - 30 cm sněhu), poskytuje Táborsko výborné podmínky pro běžecké lyžování.
Geologicky zajímavý přírodní útvar „Granátová skála" se nachází v Táboře na pravém břehu řeky Lužnice (dole pod zdmi části města zvané „Parkány"). Je to obrovský balvan magmatitu, kde se v hojném počtu nalézají rudé granáty typu almandinu.
Vodní nádrž Jordán
Vodní nádrž v Táboře, která byla založena v roce 1492. Jordán je nejstarší údolní přehrada v Čechách a vznikl proto, aby zásoboval město Tábor pitnou vodou. Jordán má 18metrů vysokou hráz a zadržuje 3 mil. metrů krychlových vody. Jordán má v některých místech hloubu až 12,5 metru a jeho plocha je 50 ha.