Památky a zajímavosti Tábor
Město, jehož centrum je památkovou rezervací, tvoří významné centrum turistického ruchu. Město je neodmyslitelně spojeno s husitským hnutím a jeho velkými osobnostmi - zejména Janem Žižkou z Trocnova, spoluzakladatelem husitského Tábora.
Táborská radnice patří k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech. Radnice má čtyři křídla, která obklopují malé nádvoří. Nejvýznamnější částí radnice je Velký sál s dokonale zvládnutou síťovou klenbou. Ve druhé polovině 17. století byla budova radnice přestavena do barokního stylu, ale v roce 1878 byl radnici vrácen její gotický ráz. V současné době slouží radnice jako vstup do podzemních chodeb, k expozicím Husitského muzea i k pořádání kulturních akcí.
Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor (výšková dominanta Žižkova náměstí) byl budován od roku 1440 a dokončen kolem roku 1512 zaklenutím trojlodí (navrhl i prováděl mistr Staněk z Prahy). V roce 1532 kostel i s věží poškodil požár, byl později opraven v renesančním slohu (1559 renesanční štíty). Opět byl poškozen požárem v roce 1602 , stejně tak střelbou v listopadu 1621 při obléhání císařskými vojsky a za třicetileté války byla Švédy poškozena ještě báň věže (opravena v roce 1677 italským stavitelem Giovanim de Capali). V letech 1896-1898 byl kostel regotizován a byla např. přistavěna druhá sakristie, původní barokní oltář byl nahrazen oltářem neogotickým (od řezbáře Josefa Krejčíka). Chrám je 46 m dlouhý a 26 m široký, gotická věž s barokní bání je vysoká 77,80 m (nejvyšší v jižních Čechách) a vede na ní asi 250 schodů.
Hrad Kotnov a Bechyňská brána
Hrad měl pravděpodobně dvě věže s kruhovým půdorysem a dvě s čtvercovým. Zachována zůstala pouze kruhová věž Kotnov s připojenou Bechyňskou branou. druhá, takřka identická, se nacházela v oblasti dnešní sladovny. Čtvercové (kvadratické) věže se nezachovaly. Jedna z nich, jihovýchodní, byla možná pouhou baštou U Zvoncóv. (Po požáru se mluví o shoření právě této bašty). V místech dnešního pivovaru byla hradní kuchyně. V patnáctém století byl k hradu přistavěn parkán, na jehož jihovýchodním konci stála věž. Parkán existuje dodnes, v Táboře se říká „Na Parkánech". Požárem roku 1532 byl hrad velmi poškozen. Archeologové nalezli 20 cm vrstvu popela. Hrad už ke své bývalé slávě nepovstal. Byl naopak využíván pro hospodářské účely. Vybudován byl pivovar. Ten už v současné době nefunguje, ale v těchto funguje nyní hotel.
Táborské středověké podzemí - je komplex podzemních prostor a chodeb představuje zvlášť vyhledávanou táborskou raritu. Dnes hojně navštěvovaná památka vznikala od 15. století hloubením sklepů, nazývaných "lochy", pod jednotlivými domy v historické části Tábora na Starém městě.
Táborské Husovo náměstí, kterému se obecně říká Husovy sady nebo park u nádraží (o rozloze přibližně 12 000 m2), začalo vznikat po roce 1871 - po vybudování železnice a otevření nádraží v Táboře. Tehdy z nádraží k většině táborských obytných domů a k městské bráně byla vzdálenost přibližně 2 km.
Koncem 20. století dostal tento - časem již okolo zcela zastavěný - vnitroměstský prostor krásnější a vzdušnější tvář. Po roce 1991 došlo k rozsáhlému přebudování celého areálu bývalé c.k. tabákové továrny z konce 19. století, v městě známé „Tabačky" (po roce 1950 do 1990 kasáren); zmizely neprůhledné ploty a zdi i různé „stavby a boudy" a rozlehlé budovy byly přeměněny na pracoviště okresních úřadů, obchodů a byly vybudovány podzemní garáže a provedena sadová úprava okolí. Slavnostní předání proběhlo v listopadu 1997.
Při vstupu do Husových sadů - parku ze směru z centra města - od třídy 9.května (v letech 2005-2006 také zrekonstruované) - můžeme obdivovat velkou sochařskou kompozici „Mistr Jan Hus" od významného čs.sochaře Františka Bílka (1872-1941). Pomník byl vybudován z iniciativy táborského „Spolku pro postavení Husova pomníku" a odhalen dne 6. července 1928 (u příležitosti 513. výročí Husova upálení v Kostnici).
Měšťanské domy - stávající měšťanské domy dostaly svou podobu převážně až po velkých požárech v letech 1532 a 1559. Jejich jádra i exteriéry jsou u mnohých pozdně gotické, především však renesanční. V malé míře je zastoupeno baroko, rokoko či empír.
Městské hradby - opevnění města budované od založení husitské pevnosti a zdokonalované i dalšími generacemi se právem stalo chloubou Tábora. V době svého vzniku, tj. kolem poloviny 15. století, představovaly táborské hradby značně komplikovaný opevňovací systém, který ve střední a západní Evropě jen stěží nalézal konkurenci.
Klášterní kostel Narození Panny Marie je na bývalém Klášterním náměstí (dnes nám. Mikuláše z Husi) vznikla stavba, která, jak je v Táboře zvykem, opět představuje významného svědka bohaté minulosti města.
Hřbitovní kaple sv. Filipa a Jakuba a park pod Kotnovem
Téměř ve stínu kotnovské věže a Bechyňské brány se rozkládá městský park "pod Kotnovem". Vznikl v letech 1969 - 1973 na místě starého táborského hřbitova.
Renesanční kašna na Žižkově náměstí, Špitální kaple Svatého kříže - Pravoslavný chrám Povýšení sv. Kříže, pomník Jana Žižky z Trocnova a barokní zámek Tábor - Měšice je dominantou městské části Měšice, na jejímž místě stála původní vesnice založená roku 1296 Zdislavem z Měšic.
Housův Mlýn v Táboře
Housův mlýn byl vystavěn na základech mlýna z 13. století, těsně pod starobylými hradbami města Tábora, na břehu Tismenického potoka, vytékajícího z rybníka Jordán. V dávné minulosti se v těchto místech konaly bohoslužby husitských radikálů - Adamitů. Údajně zde byli pohřbeni švédští dobyvatelé, kteří zahynuli při obléhání města v roce 1645.
V 18. století vyrostl v tomto malebném zákoutí první umělecký parní mlýn, spojený s lázněmi. Mystičnost Housovu mlýnu dodává pověst, která praví, že právě zde ústil tajný východ z táborského podzemí.
CO NAJDETE NA HOUSOVĚ MLÝNĚ?
* středověkou krčmu
* mučírnu
* výstavy zbrojí a rekvizit
* hry a zábavu pro celou rodinu (vrh sekerou, metání prasetem... a mnoho dalšího)
* pravidelné a nepravidelné oslavy svátků
* hudební večery u krbu
STRUČNÁ HISTORIE
* první zmínky z oblasti husitství - první bohoslužby Adamitů na tomto místě
* za třicetileté války skrze pozemky vedou Švédští i Císařští nejeden útok na město
* 1894 původně parní mlýn
* 1923 budovy zničeny požárem
* 1948 obnovený mlýn zabavují komunisté
* 1950–1995 sklady materiálu školství Tábor
* 1995 první návrh k přebudování na areál kultury a historie se stylovými historizujícími programy
* 1997 budovy v pronájmu agentury A.R.G.O. - zahájena etapová rekonstrukce budov
* 1998 budovy ve vlastnictví A.R.G.O.
* 1999–2007:
* vybudována historická krčma
* vybudován první dobývací stroj
* Vzniká sdružení Housova mlýna a postupně realizuje vytyčené cíle areálu historizující zábavy, tímto výrazně doplňuje kulturní vyžití ve městě. Pravidelně od června do října připravujeme víkendové programy pro děti i dospělé, pořádáme koncerty, výstavy, festivaly a další akce.
Rozhledna Hýlačka
Rozhlednu nechal postavit v roce 1920 táborský odbor Klubu českých turistů. Ke slavnostnímu otevření došlo 4. července 1920. Tehdy se rozhledna nazývala rozhlednou Svobody.
Za 2. světové války obsadili věž Němci, kteří ji používali jako pozorovatelnu. Po válce sloužila věž opět jako rozhledna a to až do roku 1967, kdy byla pronajata Svazarmu.
Táborský odbor KČT ji získal zpět v restituci v roce 1990 a po nezbytných úpravách ji o rok později znovu uvedl do provozu. Roku 1995 prohlásilo ministerstvo kultury rozhlednu za kulturní památku.