Historie obce Čenkov
Pokud bylo zjištěno, připomíná se ves Czenkow roku 1368, kdy byla darována panem Zbyňkem Zajícem z Hasenburku klášteru na Ostrově u Svaté Dobrotivé, tedy současnému Zaječovu. Již kolem roku 1400 však patřila k jineckému zboží. Společně s ním byla prodávána a darována.
První skutečná písemná zmínka o Čenkovu ale pochází až z roku 1454, kdy si vyprosil Jan ze Ctěnic a jeho matka Barbora na českém králi Ladislavu Pohrobkovi jinecké zboží a k němu náležející vsi, mimo jiné i Czenkow. Tato informace je k nalezení v Deskách dvorských.
Čenkov byl odedávna místem, kde se zpracovávalo železo, železná ruda se dolovala na vrchu Babě a v celém okolí až do roku 1904. Nejznámější hamry v obci této doby byly Bílá Huť, Pelikánův mlýn a Kopáčov.
Vedle hamrů se zde také rozmohlo cvočkařské řemeslo, tedy výroba cvočků a hřebíků, a to až do roku 1880. V roce 1884 byl ve středu obce vystavěn nový tovární objekt, později zde působil závod firmy Moric Arndt. Po druhé světové válce dlouhá léta fungovala továrna Čenkovské železárny, následně pak Čenkovské strojírny.
Pokud se týká historie, bájí a pověstí, za zmínku stojí připomenout památné místo mezi Čenkovem a Hluboší, kde se říká V Zabitých. Zde byla v roce 1422 svedena krvavá bitva mezi husity a katolíky. V boji údajně padlo 300 lidí válečných, 16 rytířů a asi 115 příbramských měšťanů bylo katolíky zajato. Místo dnes připomíná skromný pomníček u silnice.
Dne 17. září 1920 obec navštívil tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jenž přijel z blízké Hluboše. V tomto roce zde působil a projížděl koňmo nejbližší okolí. Navštívil i Čenkov a závod firmy Moric Arndt.
V roce 1899 byla započata stavba budovy školy. K její kolaudaci došlo o rok později. Čenkovské děti, hlavně ty nejmenší, tak nemusely po další roky navštěvovat školu až v Jincích. Malotřídka působila ve škole různě až do roku 1972, kdy kvůli poklesu dětí došlo k definitivnímu uzavření budovy. Děti od té doby opět navštěvují školu v Jincích.