Historie obce Horčápsko
Jak dokládají dochované písemné záznamy, datují se počátky vsi až do doby před rokem 1300. Nejstarší doklady o obci pocházejí z latinských listin, kde je nazývána Hořečapsko. Tento název pravděpodobně vznikl spojením slova hoře a čápnouti, význam původního názvu tedy byl ves lidí, kteří někoho nebo něco chytili nahoře.
Před rokem 1300 byli pány ve vsi Krolové, roku 1313 pak ves daroval král Jan Lucemburský ostrovskému klášteru, který vlastnil také osadu Stará Voda. Rychtou tehdy Horčápsko patřilo k Tochovicím a politicky k Březnici.
Klášter v okolí obce nechal založit několik rybníků, většina z nich však byla později zrušena.
Zajímavostí je, že v roce 1623 ves jako konfiskát koupil Přibík Jeníšek z Újezda, prokurátor 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí.
Dne 8. června roku 1923 v obci vypukl velký požár, při kterém shořelo několik budov. O dva měsíce později hořelo znovu. Oheň tehdy zničil jen jedno stavení.
Ve 20. letech 20. století se do vsi dostalo mnoho nových technických vynálezů, jako například v roce 1925 první radiopřijímač. O tři roky později proběhla výstavba silnice Hrádek-Horčápsko-Tochovice. Roku 1929 byla zahájena elektrizace osady Stará Voda a o rok později také samotného Horčápska.
V druhé polovině 30. let 20. století se začaly značně horšit vztahy mezi Čechy a Němci. Situace byla stále napjatější a všude vládly obavy z vypuknutí další války. O nich svědčí i zkouška civilní protiletadlové obrany, která v obci proběhla v květnu 1936.
Usnesením místního zastupitelstva byl v Horčápsku povolen Sbor dobrovolných hasičů. V následujícím roce pro něj byla zakoupena motorová stříkačka.