Historie obce Pržno
Pržno vzniklo zřejmě již před rokem 1573 na údolní záplavové nivě řeky Ostravice, jako lánová ves kolonizačního typu. Byla součástí frýdeckého panství, se kterým sdílela po staletí své osudy. Přijetím lenní svrchovanosti českého krále nad těšínským knížectvím, ke kterému frýdecko patřilo, se dostalo panství a také Pržno do celku českého státu.
Obec byla spravována panskými úředníky a svým fojtem. V archivních materiálech je možné sledovat život jejích obyvatel, kteří jako rolníci obdělávali půdu katastru, jehož výměra se pohybovala okolo 300 ha. Hospodařilo zde okolo deseti sedláků, různý počet půlláníků, zahradníků, či chalupářů. Býval zde fojtský mlýn, lisovna oleje s pilou a zřejmě také dílny kováře, sedláře a různých řemeslníků, kteří tehdy neodmyslitelně patřili k obci. V době rozmachu manufakturní výroby železa v okolních obcích se část obyvatel Pržna začala živit jako námezdní pracovní síly manufaktur.
Po zrušení nevolnictví a roboty a po reformách správního uspořádání získala obec právní subjektivitu, která se projevila ve snaze občanů o zvelebení obce.
První školní výuka začala v obci 1844. Do té doby děti docházely do farní školy na Borové v Malenovicích. Do roku 1873 se v obci vyučovalo na různých místech. Poté byla postavena první škola, která stála na místě dnešního obecního úřadu. Druhou školní budovou je současná základní škola postavená v roce 1927. K rozvoji obce přispělo také vybudování železniční zastávky na trati Ostrava - Frýdlant v roce 1870.
Dominantní budovou obce je římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Byl postaven na přání občanů ze sbírek v místě, ve Slezsku a na Moravě v letech 1909-1910. Různé spolky se vytvářely na začátku 20.století ( čtenářský, tělovýchovná jednota a záložna). Od roku 1904 působil v obci hasičský sbor, který formálně existuje dodnes.
Po druhé světové válce prošla obec v období industrializace Ostravska a socializací zemědělství určitým rozvojem, avšak nikoli překotným. V letech 1974-1989 byla obec součástí Frýdlantu nad Ostravicí.