Historie obce Čáslavsko
Vznik Čáslavska se traduje od roku 1304. Toho roku byla část města Čáslavi vypálena Albrechtem, císařem německým. Podle pozdějších zápisů v obecních a školních kronikách se vydalo osmnáct rodin z Čáslavi hledat pobyt v jiném kraji. Zastavili se v místě dnešního Čáslavska, kterému dali tento název. Obec patřila až do roku 1910 do panství Pravonín.
Nachází se zde kaplička, která je zasvěcena Narození Panny Marie. V roce 1907 byla v Čáslavsku otevřena nová trojtřídní škola a je skoro neuvěřitelné, že v tomto roce byl počet žáků 190, jak je zaznamenáno ve školní kronice. Tato velice dobře udržovaná škola je od roku 1985 prázdná.
Obec Čáslavsko patřila vždy k okresu Ledeč nad Sázavou a soudnímu místu Dolní Kralovice, které dnes leží na dně Želivské přehrady, zásobující Prahu pitnou vodou. Je nutno podotknout, že obec krátce patřila k nově utvořenému okresu Pacov a to od roku 1950 do 1960, kdy se tyto malé okresy začaly rušit. Čáslavsko vždycky bylo, je a pravděpodobně bude nadále na rozhraní okresu i krajů, takže nyní odtržené Práchňany patří do Středočeského kraje a Čáslavsko do kraje Vysočina. Je takřka neuvěřitelné, že v roce 1945 žilo v obci 650 osob. Za zmínku určitě stojí i to, že v poválečné době a hlavně v době totalitního režimu byla pověstná čáslavská hospoda u Koubů, kde se říkalo „V zemi krále Miroslava“. Zavítal sem i jeden ze známějších spisovatelů J. Šikl, píšící kriminální příběhy, které dokázal situovat i do prostředí Čáslavska, a to hlavně v úvodu příběhu.