Historie obce Horní Suchá
Název obce Horní Suchá se poprvé objevuje v roce 1305. Původ názvu obce není dosud objasněn, bylo by krásné věřit lidové pověsti, podle níž stála na mýtině osamocená suchá borovice a toto místo dostalo název Suchá Polana. Když borovice vlivem povětrnostních vlivů spadla, lidé ji spálili a koncem XII. století se na Suché Polaně usadili, založili osadu a nazvali ji Suchá. Obec se rozkládá na březích řeky Sušanky, jejíž okolí bylo v dávných dobách pokryto hustými lesy s množstvím zvěře. To byly podmínky příznivé k trvalému osídlení.
Do roku 1471 Horní Suchá byla vlastnictvím těšínských Piastovců. Většinu obyvatelstva tvořili nemajetní Poláci, Češi a Němci, kteří ze tří čtvrtin pracovali na poli, další pracovali při rukodělné výrobě plátna.
V druhé polovině 19. století (r.1864) byl v obci založen obecní úřad a tím byla vlastně symbolicky i fakticky potvrzena historická existence Horní Suché. Devatenácté století bylo pro obec velmi významné: r.1810 byla založena škola, r.1832 cukrovar, r.1835 kostel.
Stejně významné a pro rozvoj obce velmi důležité bylo i 20.století: r. 1907 byla zahájena výstavba železniční tratě přes Horní Suchou do Českého Těšína, r. 1910 byla vybudována cihelna a keramický závod, r.1911 byla zahájena výstavba dolu.
Období počátku 2. světové války nepřineslo národu ani obci nic dobrého. Mnoha obyvatelům i celým rodinám byl zkonfiskován majetek, některé rodiny byly vysídleny, spoustu obyvatel skončilo ve vězení, mnozí zahynuli. Od r.1940 neměla Horní Suchá obecní úřad. Po válce se mnohé změnilo k lepšímu. Rozvoj průmyslu, školství a zemědělské produkce znamenal posílení úlohy obce. Kilometry nových cest, nové hospodářské, kulturní a sportovní objekty, rozvoj těžby uhlí, to byly klady, které s sebou nesla doba. Je potřeba ale zmínit také nenávratné škody, které tento rozvoj způsobil na přírodě a památkách. Zmizely celé vesnice a tak se také stalo, že zmizely i nejkrásnější kouty naší obce.