Okolí a příroda Horní Dunajovice
Obec Horní Dunajovice je tvořena dvěma katastry a to katastrem Horní Dunajovice a Domčice. Velikost katastrálního území je 1008 ha. Obec se nachází v okrese Znojmo na rozhraní dvou krajinných celků - Českomoravské vysočiny (zastoupené geomorfologickým celkem Jevišovickou pahorkatinou a podcelkem Znojemskou pahorkatinou) a Dyjsko-svrateckého úvalu (zastoupeného geom. celkem Drnholeckou pahorkatinou). Z hlediska reliéfu se jedná o mírně zvlněnou krajinu intenzivně hospodářsky obdělávanou s vysokým procentem zornění. Téměř středem obce protéká Křepický potok, který s 240 metry má nejnižší nadmořskou výšku. Nejvyšší naměřená nadmořská výška je 325 metrů a nachází se v severovýchodní části.
Horniné podloží tvoří nezpevněné sedimenty mořského neogénu - jíly, písky, štěrky. Jsou však většinou pohřbeny pod pleistocénními terasovými štěrkopísky. Oby typy hornin jsou pak z převážné části kryty zpravidla málo mocnými vrstvami spraše. Starší pevné podloží vystupuje jen okrajově a tvoří různě velké ostrůvky. Geologické podloží je tvořeno pararulami, na jejichž výchozech vznikly hnědé mělčí půdy, které tvoří okrsky po celém území. Největší část území pokrývají spraše pleistocénního stáří, které představují nejhodnotnější půdotvorný substrát po stránce hloubky profilu, tak i složení. Na těchto sprašových pokryvech se vyvinuly černozemě a hnědozemě. Dříve se zde těžila cihlářská a keramická hlína, ale jelikož cihelna v 80. letech 20. století zanikla, přestalo se i s těžbou této suroviny.
Katastry Horních Dunajovic a Domčic se nachází celé v povodí Jevišovky. Vodní toky v katastru jsou velice významné, jejich síť je však řídká. Od severozápadu k jihovýchodu protéká katastrem Křepička. Průměrný roční průtok v Křepičce při ústí do Jevišovky činí 0,07 m3/s. Na horním toku Křepičky se nachází vodní nádrž, která slouží v letě k rekreaci (hojně ji využívají rybáři a v létě turisté ke koupání, v současné době zde staví místní občan menší penzion). V severní části katastru pramení občasný vodní tok Rosavka. Ten se vlévá do Křepičky na jihovýchodním okraji Domčic. Vodní toky se vyznačují nevyrovnaným vodním režimem. Maximální průtoky se objevují v jarních měsících, minimální pak na podzim. Toky mají přirozené koryto s břehovými porosty. V Domčicích se potom ještě nachází jedna vodní plocha a to Domčický rybník. Uvedené území je extrémně suché. Koncem léta trpí vodní toky nedostatkem vody, v suchých létech i na delší dobu zcela vysychají. Na Křepičce byla proto provedena revitalizační opatření spočívající ve vybudování nádržky- malého průtočného rybníku. Cílem byla opatření pro obnovu rybí populace, zajištění ochrany ryb před jejich splachováním v době povodňových průtoků, přežití v době extrémně nízkých průtoků a při promrznutí toku, obnova vegetace na břehu a zvýšení estetické úrovně toku.
Vzhledem ke konfiguraci terénu a rozsahu zornění zemědělské půdy je značná část řešeného území zasažena vodní erozí.
Klimaticky leží naše obec na rozhraní dvou klimatických oblastí, severozápadní část v mírně teplé oblasti a jihovýchodní v teplé oblasti. Průměrná roční teplota je 8,4 C. Nejteplejší je červenec s průměrnou teplotou 18,4 C, nejchladnější je leden s průměrnou teplotou -2,4 C.
Roční průměr srážek je 494 mm, srážkově nejbohatší je červen (81 mm), nejchudší je leden a únor (23 mm). Průměrná doba slunečního svitu za rok je 1798 h, převládající směr větru je severozápadní.