Historie obce Hostim
V minulosti mělo městečko významné postavení díky tomu, že bylo sídlem majitelů hostimského panství. Osídlení zdejší lokality je dokládáno již v nejstarších dobách.
První písemná zmínka o Hostimě je z roku 1325, kdy je v listinách zapsán jako majitel vsi vladyka Heřman z Hostimě. Obyvatelé Hostima živilo především zemědělství. Již v roce 1848 je obec Hostim střediskem kulturního a národního života a je označována za národnostně nejprobudilejší obec Moravskobudějovicka. Ve vsi působili buditelé František Kočí - básník.
František Valouch a farář a František Vocelka - učitel a hudebník.
Název obce je pravděpodobně odvozen od jména Hostimír. První zmínka o škole v Hostimě je z roku 1630, kdy je uvedena v zápise majetku hraběte Jiřího z Náchoda a Lichtenburka v Zemských deskách. Během 1. světové války došlo k úpadku ve vzdělání dětí. Tyto chodily do školy dobrovolně, protože musely pomáhat doma. To mělo špatný vliv na vzdělání a některé ani nedostaly propouštěcí vysvědčení. Ve školním roce 1945-46 navštěvovalo školu v Hostimě 70 dětí. V poválečném období je kladen důraz na sběr druhotných surovin a také na brigádnické práce na polích, především pak na družstevních. Po zrušení školy ve Zvěrkovicích v roce 1977 navštěvovaly hostimskou školu také děti ze Zvěrkovic a to až do roku 1991. Po válce 1. prosince 1945, byla pak ve vsi zřízena Mateřská škola, která byla umístěna v zámku.