Současnost obce Hlučín
Současnost města Hlučín je bohatá na události. V posledních letech došlo k dokončení celoplošné plynofikace města, včetně velkých kotelen, což samozřejmě výrazně přispělo k čistšímu ovzduší. Město vybudovalo čistírny odpadních vod, aby svými nečistotami nezatěžovalo životní prostředí.
Zcela byl rekonstruován kulturní dům, jehož součástí je knihovna a kino Mír, rekonstrukce probíhá v hlučínském zámku, vyrostly hasičské zbrojnice v Hlučíně a Darkovičkách, budova C městského úřadu, sportoviště v Bobrovníkách, otevřen byl nový hřbitov Hlučín - Březiny. Znovu byla vysázena alej mezi Hlučínem a Malánkami, veřejný pořádek pomáhá hlídat kamerový systém.
Ve Hlučíně je několik základních i mateřských škol. Také je zde bohatá lékařská péče, domov důchodců či ústav sociální péče. V obci je několik hřišť, tělocvičen, stadion a sportovně-rekreační areál. Dále je zde muzeum Hlučínska.
Funguje zde městská televize a internetové Hlučínské noviny.
Dárkem k 750. narozeninám města jsou insignie, kompletně zrekonstruované náměstí a autobusové nádraží.
Ze sportovních klubů se v Hlučíně nachází: Tenisový klub Hlučín, fotbalové kluby DFC Hlučín a FC Hlučín, hokejový klub SK-HC-PRAJZ, Hlučín, Ski Club Hlučín a Basketbalový klub Hlučín.
Slavní rodáci
V Hlučíně se narodili hudební skladatelé Pavel Josef Vejvanovský a Paul Blaschke, spisovatelé Bohumil Hynek Bílovský a Tomáš Xaver Laštůvka, malíři Jan Bochenek a Jan Janda, filosof Alois Hrusik, vědec Karel Ferdinand Václavík, novinář Johanes Meyer-Hultschin. Mnoho dalších významných osobností zde strávilo část života.