Historie obce Valtice
První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1193, je z nich ovšem zřejmé, že obec vznikla již dříve. Z těchto pramenů vyplývá, že obec přešla z majetku pasovských biskupů pod správu rodu Seefeldů. Ti zde vybudovaly hrad, v jehož podhradí vzniklo nové město. Někdy v těchto letech získala ves statut města. Po vymření Seefeldů získalo různé části města několik rodů, mezi které se roku 1387 zařadili i Lichtenštejnové. Ti postupně skoupili od ostatních vlastníků celé Valtice.
Století 15. a husitské války postavily Valtice na stranu císaře Zikmunda, který město také několikrát navštívil. Jako nepřátelské město bylo husity vypáleno roku 1426. Shořely nejen městské domy a kostel, ale částečně i hrad. V následném období míru těžilo město z přízně císaře Fridricha III. Valtice si opět upevnili pozici po stránce hospodářské i finanční.
Počátkem 17. století bylo město marně obléháno nepřáteli pozdějšího císaře Matyáše. To vyneslo tehdejšímu majiteli panství Karlovi knížecí titul. Během třicetileté války platilo město daň za svoji jinak výhodnou polohu. Městem prošlo několik vojsk, která přinesla pustošení, brala úrodu a způsobovala požáry. V poválečných letech 1648–1781 se celkový vzhled města velmi zřetelně změnil. Stavba zámku, farního kostela i nového objektu kláštera a nemocnice milosrdných bratří se staly novými dominantami města, které mu vévodí dodnes.
Téměř stejný scénář jako průběh třicetileté války měli i války napoleonské. Táhla tudy kromě přátelských i Napoleonova vojska do bitvy u Slavkova.
Na počátku 19. století začali Lichtenštejnové pečovat o zvelebení města a okolní krajiny. Vzniklo mnoho krásných staveb v čele se zámečkem Belveder či Dianin chrám - Randez-vous. Byly strženy hradby, které bránily dalšímu růstu města. Město se stalo centrem okresu a začala se proslavovat i místní vinařská tradice.
Na počátku 20. století byl prakticky jediným zdrojem příjmů zemědělský průmysl. Technický pokrok vedl k příchodu nových řemeslníků do města a k rychlejšímu rozvoji města. Protože bylo město rezidenčním sídle rodu Lichtenštejnů dostalo se mu nebývalé péče o vzhled budov a krajinu.
Poválečná léta byla ve znamení velkých změn, bylo vysídleno německé obyvatelstvo a správu města převzal stát. Valtice, německy Feldsberg, byly součástí Dolního Rakouska. Po první světové válce však došlo k zásadní změně a dne 31. 7. 1920 byly Valtice na základě saintgermainské mírové smlouvy připojeny k Československu.
V současné době je město vyhledávaným turistickým cílem a to nejen pro svůj vinařský potenciál nemající u nás obdobu.