Historie obce Doubravník
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1208. Osudy Doubravníka jsou těsně spjaty s osudy kláštera sester augustiánek, který zde založil jistý Štěpán z Medlova – kdy přesně byl klášter založen, není již dnes možné zjistit, jisté je ovšem to, že se tak stalo ještě dříve, než byl založen cisterciácký klášter Porta Coeli v Předklášteří. Nejstarší dochovaná listina o Doubravníku je datována 25. září 1208 a je zároveň nejstarší listinou uloženou v Archivu města Brna. Doubravník tedy patří mezi nejstarší obce na Moravě. V místním doubravnickém archivu je dále zachováno starodávné zřízení z roku 1498 – je však pouze opisem původního zřízení, které bylo ztraceno pravděpodobně v husitských válkách.
V roce 1995 byla v Doubravníku vyhlášena Městská památková zóna, ve které se nachází řada kulturních památek. Nejvýznamnější památkou je kostel Povýšení svatého Kříže, s jehož stavbou započal Jan z Pernštejna roku 1535, kostel byl vysvěcen olomouckým biskupem v roce 1548, ale na dokončovacích pracích se pokračovalo až do roku 1557. Další významnou památkou je doubravnické náměstí jako celek. Na náměstí, které bylo centrem dění celého pernštejnského panství, se po několik století konaly týdenní trhy – jarmarky. Na náměstí jsou od roku 1760 umístěny dvě pískovcové sochy – sv.Jana Nepomuckého a sv.Šebestiána, které jsou dílem brněnského sochaře Ondřeje Schweigla a dále pomník obětem 2. světové války, který z lipového kmene zhotovil akademický sochař Zdeněk Macháček z Křížovic. Od roku 1895 zde byly vysazovány lipové aleje. K definitivním úpravám náměstí bylo přikročeno až v roce 1949 podle návrhu Prof.Ing.arch.Bohuslava Fuchse.
Po zrušení kláštera, který byl ve své době centrem vzdělanosti, ustanovil Vilém z Pernštejna dotaci na vydržování školy a učitele. Samostatnou školní budovu dal postavit roku 1728 hrabě Stockhammer. Ve školním roce 1894/95 navštěvoval školu rekordní počet 229 žáků ve čtyřech třídách. Od roku 1903 byla škola přestěhována do nové budovy na jižní straně náměstí a v původní zrekonstruované „Staré škole“, která je rovněž kulturní památkou, má od roku 2001 sídlo Obecní úřad Doubravník.