Historie obce Žimutice
První písemná zmínka o vsi Žimutice pochází z roku 1261. Krakovčice - první zmínka o osadě pochází z roku 1530, kdy ji přikoupil k panství Týn nad Vltavou Prokop Čabelický a odkázal ji spolu s dalšími vesnicemi své manželce Johane z Úšavy. Název obce vznikl ze jména Krakovec nebo Krakovan. Až do poloviny 17. století bylo v Krakovčicích pouze pět gruntů. V průběhu třicetileté války ves fyzicky zcela zanikla, v druhé polovině 17. století byla obnovena. V roce 1676 připadla spolu se Žimuticemi ke schwarzenberskému majetku v Třeboni, správou pod statek Bzí.
Pořežany - první písemná zmínka o vsi je z r. 1379, kdy byla obec součástí panství Týn nad Vltavou. Název vznikl podle požáru či požářiště. Od 14. století byla obec rozdělena, vlastníci obou částí se často střídali, v 16. století se opět staly součástí vltavotýnského panství. V polovině 19. století byly Pořežany vtěleny do okresu Týn nad Vltavou, v roce 1854 se staly samostatnou obcí s osadou Tuchonice. V 70. letech 20. století se ves stala osadou obce Žimutice.
Smilovice - ves získala název z osobního jména Smil, poprvé je připomínána roku 1366, kdy je uváděna jako součást panství Týn nad Vltavou. Spolu s ním se pak odvíjely dějiny obce. V roce 1942 se Smilovice staly osadou obce Dobšice, od druhé poloviny 20. století osadou obce Žimutice. V obci je dochováno několik zajímavých historických statku, k památkám náleží také zděná Boží muka na okraji obce u křižovatky na Čenkov z 18. stol.
Sobětice - poprvé je ves připomínána k roku 1368. Název získala podle osobního jména Sobat. V historických středověkých pramenech se často vyskytuje rytírský rod ze Sobětic, který zasáhl významně do historie panství Týn nad Vltavou, Jan ze Sobětic byl r. 1415 zástavním držitelem týnského panství, v roce 1458 je pak na hradě Týn uváděn Jindřich ze Sobětic. Pravděpodobně v Soběticích existovalo drobné šlechtické sídlo, které zaniklo zřejmě na konci 15. nebo v průběhu 16. století a celé zboží bylo připojeno ke statku a tvrzi v Žimuticích, s ním pak v roce 1676 ke schwarzenberskému třeboňskému panství. V roce 1850 se stala obec součástí vltavotýnského okresu, v 70. letech 20. století pak osadou obce Žimutice. Obec si zachovala původní zemědělský ráz s několika původními usedlostmi.
Třitim - obec s neobvyklým názvem je v naší republice jediná, původní název zněl pravděpodobně Srutim - zřícený, zbořený (dvůr). První zmínka je z roku 1407, díky názvu můžeme usuzovat, že je osada starší, vznikla zřejmě na místě původního dvora. Obec náležela vltavotýnskému panství, byla od počátku velmi malá, ještě v roce 1600 jsou zde zmiňovány pouze čtyři grunty. V roce 1850 se Třitím stala součástí okresu Týn nad Vltavou. V roce 1942 byla přičleněna jako osada k obci Dobšice, v 70. letech 20. století k obci Žimutice. Obec je dnes jednou z nejmenších v jižních Čechách.
Tuchonice - poprvé se ves objevuje v písemných pramenech r. 1380, její název vznikl z osobního jména Tuchoň. Část vsi náležela od počátku ke tvrzi v Žimuticích, druhá část k panství Bzí. Ves byla malá, r. 1508 jsou zde uváděny pouze čtyři chalupy. K sjednocení vsi došlo až v r. 1850, kdy byla včleněna do okresu Týn nad Vltavou, v 70. letech 20. století se stala osadou obce Žimutice.