Historie obce Těchobuz
První písemná zmínka o obci je z roku 1352. Tvrz i osada byla dle pověsti založena Těchobudem, jehož jméno jí dalo název. K historickým památkám patří zejména románsko-gotický kostel sv. Marka ze 14. století, který byl v 17. století přestavěn do dnešní barokní podoby.
Místní barokní zámek byl v 18. století vybudován z původní tvrze ze 14. století. Do 19. století bývala také v Těchobuzi sklárna, ze které vzešli zakladatelé skláren KAVALIER v Sázavě. Majitel panství Josef Hofmann poskytl v letech 1823 - 1841 profesoru Bernardu Bolzanovi možnost, aby v Těchobuzi na zámku pracoval na svých spisech z oboru teologie, filozofie a matematiky.
Jak šla léta, měnili se majitelé těchobuzského panství. Z celé řady majitelů byl významný rytíř Václav Otta z Losu. Ten dal v roce 1603 postavit zvonici. Místnost v přízemí sloužila jako panské a obecní vězení. Dalším významným majitelem těchobuzského panství se stal Antonín Adler, který je koupil 24. dubna 1735 za 33.500 zlatých. Po jeho smrti připadla Těchobuz jeho synu Ignácovi, který postavil v údolí potoka Trnávky skelnou huť. Po jeho odchodu v roce 1782 na čas skelná huť zanikla. Tu po čase obnovil Josef Hoffman, jehož otec koupil Těchobuz v roce 1798. Podle zpráv z roku 1825 bylo v těchobuzských sklárnách vyrobeno ročně 17.000 skleněných výrobků, většinou z dutého skla. Z toho asi 1/6 zůstala v zemi, ostatní šlo na vývoz, nejvíce do Dánska, Španělska, Turecka a Ameriky. Z této hutě vyšel známý sklářský rod Kavalírů, kteří založili světoznámě sklárny Kavalier na Sázavě. Sklárny v Těchobuzi zanikly v roce 1830