Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihočeský
Okres:České Budějovice
Správní obvod:Trhové Sviny
GPS souřadnice:48.789631N, 14.778385E
Nadmořská výška:541 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1279 (746 let)
Katastrální výměra:7 967 ha
Počet obyvatel:2 410
PSČ:373 33
Adresa URL:www.novehrady.cz

Části obce Nové Hrady: Byňov, Nakolice, Obora, Štiptoň, Údolí, Veveří, Vyšné

Historie obce Nové Hrady

Existence Nových Hradů je doložena listinou z 21.5.1279, kde je mezi svědky uveden mimo jiné Hogyrius de Gretzen neboli Ojíř z Nového Hradu, příslušník rodu Vítkovců (znám také jako Ojíř ze Svin), který v letech 1284-89 zastával úřad nejvyššího komořího království Českého. Město se nachází přímo na česko rakouském pomezí. Zprvu jako strážní bod při vstupu do Českého království, později tu vzniklo důležité panské sídlo, u něhož vzniklo městečko s převahou německy mluvícího obyvatelstva.

 

Počátkem 14.stol. patřilo město pánům z Landštejna. Za vlády Viléma z Landštejna došlo dne 24.10.1339 k důležitému doměření a potvrzení hranic mezi panstvím Weitra a Nové Hrady. Roku1341 dal nový majitel svůj hrad s panstvím v ušlechtilé manství králi Janovi Lucemburskému. Po smrti Viléma z Landštejna připadly Nové Hrady jeho synovi Vítkovi z Landštejna. Protože nebyl v té době plnoletý, spojil se se svým bratrem Ojířem, který se díky tomu uváděl jako pán na Nových Hradech. Vítek později svého bratra opustil a rozhodl se roku 1359 prodat město bratrům Petrovi , Joštovi, Oldřichovi a Janovi z Rožmberka za 7 093 kop a 63 grošů.

Rožmberkové za tuto cenu získali hrad a město Nové Hrady, polovinu městečka Stropnice, 2 díly městečka Svin s celou tvrzí a patronátním právem nad kostelem a farou, vsi Údolí, Štiptoň, Byňov, Krčín, Bukovou, Žár a Borovany s patronátním právem. Kupní cena byla splácena až do r.1363. Rožmberkové novohradské panství značně rozšířili a propůjčili mu výsady téměř stejné jako u královských měst.

Za vlády Oldřicha II. z Rožmberka, který postavil silnou protihusitskou stranu, postihlo město velké neštěstí. V květnu 1425 přitáhli k městu husité pod vedením táborského hejtmana Jana Hvězdy z Vícemilic, dobyli jej a celé vypálili včetně hradu. Obnoveno bylo o 10 let později a stalo se opět plnohodnotnou součástí rožmberského obranného systému.

Dne 11.října 1488 udělil král Vladislav II. Jagelonský městu právo konání týdenního trhu v pondělí a dva výroční trhy. Dále míli od města nesměl nikdo vařit a čepovat pivo, zřizovat nové krčmy a nesměl se tam usadit žádný řemeslník. Městu povolil užívat jeho starý znak a r. 1491 propustil město z manství.

Jako jedenáctý v pořadí se r. 1551 ujal vlády nad rožmberským panstvím Vilém z Rožmberka. Za jeho vlády vznikla kolem r. 1589 sklárna „Na Vilémově hoře", která produkovala pod dohledem Italů žádané benátské sklo. Od této doby až do 19. stol. vzniklo na novohradském panství mnoho dalších sklářských hutí. Na panství působil i Jakub Krčín z Jelčan při zakládání a rozšiřování rybníků, budování stok či zakládání ovčínů. Roku 1592 zdědil panství poslední Rožmberk Petr Vok, který nechal pod dohledem mistra Antonia Canevaleho opravit a zpevnit hrad a 1602 přikoupil statek Žumberk.

Roku 1611 přešly Nové Hrady s dalším rožmberským majetkem na základě dědických dohod do držení Jana Jiřího ze Švamberka, později jeho syna Petra. Po vypuknutí stavovského povstání se tento přidal na stranu vzbouřenců a za to mu císařské oddíly několikrát vyplenily panství, Nové Hrady nevyjímaje.

V březnu 1619 vtrhl do Čech císařský generál Henri Duval Dampierre, který obsadil město. Hrad nedobyl, město však vyplenil, vypálil a odtáhl. V června 1619 dorazil do města císařský generál Karel Bonaventura hrabě Buquoy, bez boje vstoupil do vypleněného města a tady narazil na tuhý odpor 300ti členné stavovské posádky ovládající hrad. Bojovalo se celou noc až do doby, kdy se hrabě rozhodl vyjednávat. Buquoy slíbil stavovským bezpečný odchod. Petrovi ze Švamberka byl veškerý majetek zabaven a 6.2.1620 věnoval císař Ferdinand II. panství Nové Hrady s dalším majetkem (např. statky Žumberk, Cuknštejn) svému úspěšnému vojevůdci hraběti Buquoyovi za prokázané služby a jako náhradu za vynaložené náklady.

Od roku 1620 se panství dědilo v rodině Buquoyů. Po Karlovi Albertovi nastoupil Ferdinand Karel za něhož se opravily městské hradby a r. 1677 založil klášter, r. 1708 se začal stavět honosný barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Dobré Vodě, kde byl objeven léčivý pramen. Jedním z nejvýznamnějších příslušníků rodu byl hrabě Jan Nepomuk, za jehož působení panství zaznamenalo prudký rozmach ve sklářské výrobě - vznikaly nové hutě (Janovy Hutě, Jiříkovo Údolí). Hrabě se snažil osidlovat odlehlejší části Novohradska, zaměřil se i na využití dřeva, byly zakládány mlýny, hamry, lihovary, vznikaly hájovny, obory, bažantnice a v r. 1796 bylo založeno lesnické učiliště na Jakuli. V přímé blízkosti města byl budován anglický přírodní park, zlepšila se úroveň školství,nechal opravit starý hrad a začal se stavbou nového zámku na okraji města (1801-1810).

Revoluční rok 1848 přinesl řadu změn. Především zaniklo Novohradské panství a Nové Hrady se staly městem se suverénní samosprávou, v jehož čele stál občany volený osmnáctičlenný městský výbor se starostou. Od r. 1850 město mělo i vlastní c.k.okresní soud, podléhalo okresnímu hejtmanství v Kaplici. R. 1855 bylo zřízeno petrolejové osvětlení města. Demokratizace monarchie přála zakládání nejrůznějších spolků. Do konce osmdesátých let jich vzniklo 23. Jako první na Českobudějovicku tu vznikl sbor dobrovolných hasičů, nad nimiž převzal patronát hrabě Buquoy. Působilo tu i sedm církevních bratrstev.

Roku 1906 postihl město rozsáhlý požár. Shořelo 16 objektů, poškozena byla radnice a rezidence. Městu finančně pomohl hlavně hrabě Buquoy, českobudějovický biskup Říha, Jeho Veličenstvo císař František d´ Este, který do Nových Hradů velmi rád zajížděl, a řada dalších úřadů a firem.

Po skončení 1.světové války obsadily město československé jednotky. Do zastupitelstva a okresní správní komise byli delegováni Češi. O rok později zde vznikl Sokol, otevřena Česká jednotřídní škola, 1923 postaven Český dům - centrum českého kulturního života města. Roku 1925 proběhla na Buquoyském velkostatku pozemková reforma, část majetku připadla státu. V roce 1930 při sčítání lidu zde žilo 845 Němců a 351 Čechů. Ačkoli zde byla roku 1938 postavena česká škola, v říjnu téhož roku připadly Nové Hrady s okolím k Hitlerově Velkoněmecké říši. Řada Čechů z města odešla, zbylí novohradští muži museli do války.

V květnu 1945 dorazili do města ruští vojáci, v červenci se ustanovila devítičlenná místní správní komise, v říjnu vznikl městský národní výbor. Na základě Benešových dekretů byl hrabě Karel Jiří Buquoy prohlášen za zrádce a kolaboranta, stát zkonfiskoval jeho majetek, zabavil i majetek německých občanů, kteří museli na podzim r.1946 opustit své domovy. Na Novohradsko pak začali přicházet Češi z vnitrozemí, Slováci, Rumuni.

Až do r.1947 zůstala ve městě vojenská posádka. Normálnímu životu ve městě uškodil zákon o ochraně hranic z r.1951, kdy Nové Hrady byly v těsné blízkosti pohraničního pásma a platil tu zostřený režim pro pobyt osob.

Po roce 1989 se začíná odvíjet nová etapa města, kdy se do něj vrací návštěvníci a turisté zajímající se o místní kulturní a historické dědictví a chtějí poznat kraj hlubokých lesů, malebných údolí, luk a třpytících se vodních hladin, kraj s relativně zachovalou přírodou.

 

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Nové Hrady

Počasí meteostanice Borovany

Vzdálenost meteostanice od obce Nové Hrady: 15 km

Poslední data: 23.1.2025 04:50

Umístění: 461 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Borovany

Teplota
-5,2
°C
Zdánlivá teplota
-9,9
°C
Rosný bod
-5,4
°C
Vlhkost
98,0
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1008,0
hPa
Směr větru
JV
Rychlost větru
2,5
m/s
Nárazový vítr
4,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Borovany

Dnes
-4/3
°C
Zítra
0/6
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Nové Hrady se také nachází

Bedřichov

Bedřichov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Božejov

Božejov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Buková

Buková

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Bukvice

Bukvice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Byňov

Byňov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Chlupatá Ves

Chlupatá Ves

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Dlouhá Stropnice

Dlouhá Stropnice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Dobrá Voda

Dobrá Voda

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Hlinov

Hlinov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Hojná Voda

Hojná Voda

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Horní Stropnice

Horní Stropnice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 459

/
Hrádek

Hrádek

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Hranice

Hranice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 205

/
Humenice

Humenice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Kamenná

Kamenná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 331

/
Klažary

Klažary

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Kondrač

Kondrač

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Konratice

Konratice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Krčín

Krčín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Lhotka

Lhotka

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Meziluží

Meziluží

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Nakolice

Nakolice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Obora

Obora

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Olbramov

Olbramov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Olešnice

Olešnice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 895

/
Paseky

Paseky

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Pěčín

Pěčín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Petříkov

Petříkov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 310

/ /
Šejby

Šejby

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Staré Hutě

Staré Hutě

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Štiptoň

Štiptoň

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (SV)

/
Střeziměřice

Střeziměřice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Svébohy

Svébohy

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Světví

Světví

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Těšínov

Těšínov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Trpnouze

Trpnouze

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Údolí

Údolí

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 1 km (Z)

/
Vesce

Vesce

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Veveří

Veveří

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Vyhlídky

Vyhlídky

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Vyšné

Vyšné

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Žár

Žár

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 349

/
Žofina Huť

Žofina Huť

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Žumberk

Žumberk

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)


Reklama
Víte že?

České Budějovice

Nejbližší obec nad 50 000 obyvatel je České Budějovice s 89 078 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 30 km?

České Budějovice (německy Budweis, popřípadě Böhmisch Budweis) jsou statutární město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 71 km od obce Nové Hrady?

Chýnovská jeskyně je národní přírodní památka ležící v katastrálním území obce Dolní Hořice východně od Tábora v Chýnovském krasu, která představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Dřevěná Rosenauerova kaple u Jelení

Dřevěná Rosenauerova kaple u Jelení je ve vzdušné vzdálenosti 66 km od obce Nové Hrady?

Rosenauerova kaple se nachází cca 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihočeském kraji 631 803 obyvatel, z toho 312 168 mužů a 319 635 žen?

ZOO Dvorec

ZOO Dvorec je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Nové Hrady?

ZOO Dvorec se nachází zhruba 4 km od Borovan směrem na Trhové Sviny, v lesním prostředí, které dodává místu klid a pohodu. Za zvuků vydávající zvířaty se můžete přenést do různých kontinentů.

Ke dni 1.1.2025 žilo v obci Nové Hrady 1 222 mužů a 1 188 žen?

Japonská zahrada Oleško

Japonská zahrada Oleško je ve vzdušné vzdálenosti 127 km od obce Nové Hrady?

Japonská zahrada se nachází v obci Březová-Oleško, zhruba 8 km od Dolních Břežan na pravém břehu Vltavy. Její počátky sahají do roku 1937, kdy na nově získaném pozemku vysadil Václav Wiesner listnaté i jehličnaté dřeviny ve stylu anglického parku.

Název obce Nové Hrady se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 2x?

Název obce Nové Hrady v jednotlivých krajích: Jihočeský: 1x, Pardubický: 1x.

Nejvyšším bodem v Jihočeském kraji je Plechý, pohoří Šumavy (1 378 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Orlické přehrady (330 m n.m.).

Aquapark Jindřichův Hradec

Aquapark Jindřichův Hradec je ve vzdušné vzdálenosti 43 km od obce Nové Hrady?

Aquapark Jindřichův Hradec je venkovní areál, který je v provozu pouze v letní sezoně.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Reklama