Okolí a příroda Jedomělice
Část obce se nachází v Přírodním parku Džbán. Park se nachází na území okresů Rakovník, Kladno a Louny. Jedná se o poměrně rozsáhlé přírodovědně a krajinářsky cenné území, ležící mezi průmyslovými oblastmi Severočeské hnědouhelné pánve a Kladensko-rakovnické pánve.
Džbán má svérázný krajinný ráz, střídají se zde převážně zalesněné plošiny s pestře členěnými údolími. Červená barva ornice zde svítí mezi zelenými poli, loukami a lesíky. Obraz dále zpestřují vysoké kontury chmelnic a v chráněných zákoutích kvetou rostliny, s nimiž se v běžné krajině setkáváme jen málokde. Dominantním reliéfem je vrcholová tabule Džbánu, která je rozčleněna hlubokými údolími. Některé stráně jsou značně prudké a upozorňují na sebe bílými opukovjmi stěnami. Území Džbánu je oázou uprostřed bezlesých rovin, které jej obklopují, jen na jihovýchodě s ním sousedí rozlehlá lesní plocha Křivoklátska, která má však značně odlišný ráz.
Na území Přírodního parku Džbán byly vybudovány dvě naučné stezky:
Naučná stezka Kounovské kamenné řady byla otevřena v roce 1987 a má 11 zastávek. Ukazuje přírodní poměry Džbánu, ale i 14 řad kamenů tzv. Kounovských kamenných řad. Stezka je zaměřena i na historii /v blízkosti se nachází halštacko-latenské hradiště/, geologii, botaniku, zoologii, zemědělství, lesnictví apod. Začíná u silnice za mutějovickým nádražím směrem na Kounov.
Naučná stezka Novostrašecko byla otevřena v roce 1994. Má 14 informačních panelů a měří 12 km. Začátek je u železniční stanice v Novém Strašecí, prochází městem, kolem obory Libeň Mšeckými Žehrovicemi a podél soustavy rybníků na potoce Loděnice. Panely jsou zaměřeny na informace o Přírodním parku Džbán, o Novém Strašecí a okolí, o zeleni, zemědělství, lesnictví, památných stromech, keltském osídlení, rybnících a Mšeckých Žehrovicích.