Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Brno-venkov
Správní obvod:Tišnov
GPS souřadnice:49.331834N, 16.477990E
Nadmořská výška:270 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1240 (785 let)
Katastrální výměra:1 080 ha
Počet obyvatel:2 083
PSČ:664 24
Adresa URL:www.drasov.cz

Historie obce Drásov

První lidé pronikli na Tišnovsko na sklonku starší a na počátku mladší fáze starší doby kamenné. Řada nepříliš bohatých lokalit dokládá pohyb lovců velké stádní zvěře, příslušných ke kulturám zvaným micoquien, aurignacien a szeletien. Západně Drásova v poloze Stráž byla nasbírána nespočetná kolekce štípaných kamenných nástrojů - úštěpů, čepelí, škrabadel, drásadel aj., 300 m jihovýchodním směrem se uvádí nález úlomku jádra. Surovinou byl převážně křídový rohovec. Mladší doba kamenná, neolit, představuje vpravdě revoluční zlom v přístupu člověka k přírodním zdrojům. Člověk přestává být pouhým lovcem, stává se usedlým zemědělcem a pastevcem, začíná své okolí aktivně přetvářet. Sídliště nabývají stálejšího charakteru. Jejich obyvatelé se zabývají také hrnčířstvím, tkalcovstvím a výrobou nejen štípaných, ale i broušených kamenných nástrojů - sekyrek, klínů, mlatů apod. Společnost si ještě uchovává rodový charakter. Předpokládá se, že základní buňku tvořila velkorodina, ve které zaujímá důležité postavení ženská složka.

Ve starším neolitu k nám přichází nové lidstvo, jehož hmotné památky reprezentuje tzv. kultura s lineární keramikou. Právě střepy kulovitých či lahvovitých nádob s rytou výzdobou představují typické nálezy v místech někdejších osad na Tišnovsku. V katastru Drásova byly prokázány v trati U Boží muky západně obce, dále patrně v trati Čebínské a konečně další fragmenty z blíže neznámého místa jsou uloženy v Moravském muzeu v Brně. Následné kultury středního a mladšího neolitu jsou doloženy zatím jen v katastrech okolních obcí.

V období pozdní doby kamenné, eneolitu, navazoval společenský vývoj plynule na neolitické kořeny. Zdokonaluje se technika orby, objevují se měděné zbraně a šperky, vedoucí funkci ve společnosti převzal muž. Na počátku této epochy lze na Brněnsku konstatovat jistý pokles intenzity osídlení, jež opět vzrůstá v závěru eneolitu - v kulturách šňůrové, zvoncovitých pohárů a protoúnětické. Právě z prostředí lidu s keramikou zdobenou otiskem šňůry pochází sekeromlat, nalezený někde v okolí Drásova.

Silné kulturní proudění z jihovýchodu ovlivnilo na rozhraní 3. a 2. tisíciletí př. n. l. domácí obyvatelstvo a vyvolalo v život civilizaci doby bronzové. Její hospodářství se příliš neliší od eneolitického, přítomnost nového kovu však znamenal výrazný krok vpřed. Nerovnoměrné zastoupení bronzových šperků a zbraní, jakož i výstavba hradišť svědčí o společenském rozvrstvení na majetkovém základě. Kultury starší a střední doby bronzové, únětickou, maďarovsko-věteřovskou a mohylovou, na katastru Drásova dosud postrádáme, jsou však na Tišnovsku zastoupeny.

V mladší a pozdní době bronzové ovládá střední Evropu půl tisíciletí ritus rozsáhlých žárových nekropolí. Na jižní Moravě se tehdy rozvíjí kultura středodunajkých popelnicových polí se svou velatickou a podolskou fází, na severu souběžně lužická popelnicová pole s fází lužickou a slezkou. Na Tišnovsku nyní sledujeme opětný vzestup koncentrace osídlení. Je důležité, že právě zde probíhal úsek hraníce mezi severním a jižním okruhem. Rozsáhlá sídliště lužické a slezské fáze najdeme severně a severozápadně obce v tratích Trávnické, Žďárské a Hřebla. Mimo jiné se odtud uvádějí žírové hroby s kamenným obložením. Regionální ústředí tohoto lidu mohlo představovat opevněné sídliště v poloze Hradisko u Železného. V trati Trávnické (u parku) byly prokázány sídlištní jámy velatické fáze. Je zde tedy pravděpodobný přímí styk příslušníků obou kulturních zón, jejichž etnicita zůstává nadále předmětem dohadů.

V následné epoše starší doby železné, zvané též halštatskou (podle proslulého naleziště v Rakousku), trvá nadále dvojakost severního a jižního kulturního okruhu. Jižní reprezentuje horákovská kultura, severní plátěnický stupeň lužické kultury. Dobyvačný postup horákovské populace způsobil posun hranice obou oblastí na sever, takže na Tišnovsku se výlučně vyskytuje horákovská kultura. Pro starší období jejího vývoje jsou typické bohaté kostrové hroby, až téměř v závěru se objevují i malá hradiska - z nejbližších lze uvést lokalitu Kuřim - Záruba. V Drásově zatím nemáme přímé doklady tohoto osídlení.

V posledních staletích před počátkem našeho letopočtu byla značná část našeho státního území osídlena prvním i písemnými prameny dokázaným národem, Kelty. V původním územním jádru, kde se keltské etnikum vytvářelo, se v průběhu 5. stol. př. n. l. vyhrotily společenské rozpory natolik, že musely být radikálně řešeny, a to expanzí do okolních i značně vzdálených zemí. Vytváří se svérázná, tzv. laténská kultura, zpočátku charakterizovaná především bohatými kostrovými pohřebišti a neopevněnými osadami. V 1. stol. př. n. l. dosahuje keltská společnost vrcholu. Rozvinutá výrobní základna poskytovala dostatečný nadprodukt k zajištění obživy obyvatel oppid, rozsáhlých, silně opevněných sídlišť. Je pravděpodobné, že i na našem území se Keltové dostali až na sám práh státního zřízení. Svědčí o tom mj. i první mincovní ražby. Jedno sídliště tohoto lidu bylo prokázáno sběrem ve východní části katastru Drásova v trati Díly k Holubovým pod výšinou Homole.

K zániku laténské civilizace dochází za dosud ne zcela objasněných okolností na přelomu letopočtu. Jednou z příčin byl nepochybně postup Germánů. Na jižní hranici pronikají v téže době římské legie. První čtyři století n. l. jsou tudíž ve znamení válečných a mírových kontaktů germánských kmenů a největšího antického impéria. Obyvatelstvo doby římské zanechalo na našem území převážně žárové hroby a početná otevřená sídliště. Ani germánská etnika zde nedospěla k vytvoření stabilního státního útvaru, i když v některých obdobích k tomu měla blízko. Z této epochy pocházejí stopy germánské vesnice v téže trati, kde stávala osada keltská, tehdy v poloze Díly k Holubovým. Roku 1832 při opravě Drásovské kostelní věže byla údajně nalezena mince římského císaře Augusta.

Na počátku následného období stěhování národů v první polovině 5. stol. se předpokládá odchod dosavadního obyvatelstva z našich zemí. Noví obyvatelé žili patrně v těsné závislosti na hunském kmenovém svazu. Po jeho rozkladu protáhli Moravou na přelomu 5. a 6. stol. rovněž germánští Langobardi, v nálezech reprezentovaní kostrovými hroby. Z blízkého okolí Drásova je známé např. z Moravských Knínic a Kuřimi.

Slované pronikli na naše území včetně Tišnovska již v závěru období stěhování národů, ve druhé polovině 6. stol. Nově příchozí, nositelé kultury s keramikou pražského typu, žili v prostých vesnicích a své mrtvé spalovali. K výraznému zrychlení společenskoekonomického rozvoje dochází na sklonku starohradištního období v 8. stol., což vedlo k vytvoření podmínek pro vznik velkomoravské říše ve věku následujícím. Archeologicky ji představují vedle venkovských sídlišť a kostrových pohřebišť zejména mohutná hradiště s přítomností zděné architektury.

Soustředění slovanských nálezů z 6. - 9. stol. v jihovýchodní části regionu, na katastrech Kuřimi, Moravských Knínic a Malhostovic, prozrazuje směr postupu osídlenců. Nálezy ze Železného dokládají, že již v 9. stol. lze počítat se souvislým slovanským osídlením tišnovské kotliny. Z prostoru Drásova odpovídající nálezy zatím chybí. Venkovské obyvatelstvo v okolí přežívá zánik velkomoravské říše, což dokládají nálezy např. z Hradčan a Sentic. Nárůst osídlení lze sledovat dále v průběhu tzv. mladší doby hradištní, kdy se Morava stala součástí přemyslovského státu. Velká část archeologicky prokázaných sídlišť tohoto období zaniká kolem poloviny 13. stol., což zřejmě souvisí se změnami struktury osídlení na počátku vrcholného feudalismu. Tento závažný proces, charakterizovatelný pojmy kolonizace, přechod na trojpolní zemědělský systém, emfyteuze se podařilo nejnověji doložit i na katastru Drásova. V severní části, jihovýchodně Všechovic, uvádí již indikační skica z r. 1826 polní trať Keblanský a západně odtud lesní enklávu Keblany. Z první získal V. Růžička střepy datovatelné do 12. - 1. pol. 13. stol. Již samo jméno zde naznačuje existenci vsi, založené nejpozději ve 12. stol. Je pravděpodobné, že její zánik se vztahuje k reorganizaci plužiny a zástavby Drásova při přechodu na emfyteuzi ve druhé třetině 13. stol. K ověření této hypotézy bude třeba získat středověké nálezy přímo z obce, či její těsné blízkosti.
Z knihy Drásov 1238 - 1988

Katastr vsi ve starém sídelním území vykazuje výrazné stopy osídlení po celý pravěk počínaje starší dobou kamennou, rozsáhlá sídliště s žárovými pohřebišti mladší a pozdní doby bronzové a doby římské se nacházela v tratích sev. a sv. od dnešní osady.
Obyvatelům se přezdívalo "murdyjáci" (patrně od citoslovce mordyje), prý pro furiantství a smysl pro pořádek.

V bojích na sev. okraji Brna v dubnu 1945 byl v týlu fronty zřízen v drásovské škole lazaret. V obci bylo pohřbeno asi 25 německých vojáků.

V minulosti byly v okolí Drásova četné pískovcové lomy, ve kterých se těžil červený pískovec jako stavební materiál. V místech dnešního hřbitova bývala dříve obecní cihelna.

Ještě v 19. století byly na katastru obce vinohrady.

Park severně od obce s pramenem zdravotně nezávadné vody (vhodné i pro kojence) vznikl úpravou pozemku zvaného močidla v devadesátých letech minulého století. Hlavně za první republiky byl místem různých oslav, zábav a divadelních představení v přírodě. Po roce 1945 postupně upadal. Prameniště bylo v r.1994 nově upraveno. Bylo vydlážděno a postavena cihlová stěna s pískovcovou nádržkou na pitnou vodu a čtyřmi bílými plastovými tabulkami s nápisy a letopočty 1981-1994.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Drásov

Počasí meteostanice Předklášteří

Vzdálenost meteostanice od obce Drásov: 6 km

Poslední data: 15.1.2025 05:40

Umístění: 289 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Předklášteří

Teplota
-2,7
°C
Zdánlivá teplota
-5,2
°C
Rosný bod
-3,2
°C
Vlhkost
97,1
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1020,4
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Předklášteří

Dnes
-2/2
°C
Zítra
-2/2
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Drásov se také nachází

Březina

Březina

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 367

/
Brno-Kníničky

Brno-Kníničky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 1 066

/ /
Brťov-Jeneč

Brťov-Jeneč

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 354

/
Brusná

Brusná

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Bukovice

Bukovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 98

/
Čebín

Čebín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (J)
Počet obyvatel: 1 859

/
Česká

Česká

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 1 010

/
Chudčice

Chudčice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 988

/
Čížky

Čížky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Deblín

Deblín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 1 089

/
Dolní Loučky

Dolní Loučky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 1 307

/
Hajánky

Hajánky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Hájek

Hájek

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (S)

/
Heroltice

Heroltice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 230

/
Hluboké Dvory

Hluboké Dvory

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 106

/
Holasice

Holasice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Hradčany

Hradčany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 660

/
Ivanovice

Ivanovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Jamné

Jamné

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (S)

/
Jeneč

Jeneč

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Jinačovice

Jinačovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 807

/
Kuřim

Kuřim

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 10 492

/
Lažánky

Lažánky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 711

/
Lažany

Lažany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 440

/
Lelekovice

Lelekovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 1 989

/
Lipůvka

Lipůvka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 1 481

/
Lomnice

Lomnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 460

/
Lomnička

Lomnička

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 562

/
Lubě

Lubě

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 102

/
Malá Lhota

Malá Lhota

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 157

/
Malhostovice

Malhostovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (V)
Počet obyvatel: 986

/
Milonice

Milonice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 161

/
Moravské Knínice

Moravské Knínice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 1 137

/
Nelepeč

Nelepeč

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Nelepeč-Žernůvka

Nelepeč-Žernůvka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 70

/
Nuzířov

Nuzířov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Pejškov

Pejškov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Předklášteří

Předklášteří

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 1 423

/
Rašov

Rašov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 247

/
Řepka

Řepka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Rohozec

Rohozec

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 232

/
Rozdrojovice

Rozdrojovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 1 075

/
Šebrov

Šebrov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Šebrov-Kateřina

Šebrov-Kateřina

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 789

/
Sentice

Sentice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 663

/
Šerkovice

Šerkovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 335

/
Skalička

Skalička

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 169

/
Štěpánovice

Štěpánovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 495

/
Střemchoví

Střemchoví

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Svatá Kateřina

Svatá Kateřina

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Svinošice

Svinošice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 391

/
Tišnov

Tišnov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 8 913

/
Újezd u Černé Hory

Újezd u Černé Hory

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 279

/
Unín

Unín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (S)
Počet obyvatel: 243

/
Úsuší

Úsuší

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 121

/
Veverská Bítýška

Veverská Bítýška

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 3 214

/
Vohančice

Vohančice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 193

/
Všechovice

Všechovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (S)
Počet obyvatel: 277

/
Závist

Závist

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 146

/
Závist

Závist

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Železné

Železné

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 605

/
Žernovník

Žernovník

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 259

/
Žernůvka

Žernůvka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Zhoř

Zhoř

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 73

/ / / /
Aquapark Kuřim

Aquapark Kuřim

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/ / /
Hrad Veveří

Hrad Veveří

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Zámek Lomnice

Zámek Lomnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/ / / / / /
ZOO Brno

ZOO Brno

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 12 km (J)

/
Aquapark Blansko

Aquapark Blansko

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 12 km (V)

/ /
Rozhledna Babylon

Rozhledna Babylon

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 12 km (S)

/
Zámek Blansko

Zámek Blansko

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 13 km (V)

/ / / /
Zámek Lysice

Zámek Lysice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 14 km (S)

/ / / / / / / / / /
UNESCO - Brno

UNESCO - Brno

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 17 km (JV)

/ / / /
Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (SZ)

/
Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (JV)

/
Hrad Špilberk

Hrad Špilberk

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (JV)

/ /
Mendelovo muzeum

Mendelovo muzeum

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (JV)

/ / / /
Zámek Rosice

Zámek Rosice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (J)

/ / / / / / / / / / / / / / / / /
Zámek Kunštát

Zámek Kunštát

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 19 km (S)


Reklama
Víte že?

UNESCO - Brno

UNESCO - Brno je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Drásov?

Vila Tugendhat v Brně je nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe a na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byla zapsána v roce 2001.

Single trail Moravský Kras

Single trail Moravský Kras je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Drásov?

Singletrail Moravský kras je síť úzkých přírodních stezek pro horská kola v Moravském krasu. Stezky jsou rozděleny do tří okruhů, které jsou vhodné pro všechny úrovně jezdců.

Obec Drásov vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí?

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Drásov zvýšil o 556?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Šaškárna Brno-Řečkovice

Šaškárna Brno-Řečkovice je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Drásov?

Zábavní park Šaškárna vítá menší i větší návštěvníky a najdete jej v Brně-Řečkovice.

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Drásov?

Kateřinská jeskyně se nachází v severní části CHKO Moravský kras, nedaleko od města Blansko. Leží na konci Suchého žlebu, asi 500 m jihovýchodně od informačního střediska Skalní mlýn.

Brno-Sever

Nejbližší obec nad 40 000 obyvatel je Brno-Sever s 41 489 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 17 km?

Brno-sever, jedna z 29 městských částí statutárního města Brna, je druhou nejlidnatější městskou částí. Rozlohou se řadí mezi městskými částmi na sedmé místo. Má výraznou orientaci polohy na sever od středu města.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Název obce Drásov se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 2x?

Název obce Drásov v jednotlivých krajích: Středočeský: 1x, Jihomoravský: 1x.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihomoravském kraji 1 197 651 obyvatel, z toho 589 553 mužů a 608 098 žen?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Trail park Dolní Morava

Trail park Dolní Morava je ve vzdušné vzdálenosti 94 km od obce Drásov?

Horský resort Dolní Morava nabízí spoustu turistických lákadel od sjezdovek, přes dětské parky až po Stezku v oblacích. Teď se však stává velkým lákadlem i pro bikery.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Reklama