Památky a zajímavosti Pelhřimov
V královském městě Pelhřimov si návštěvník může prohlédnout mnoho významných památek a turistických zajímavostí. Pelhřimov je známý především jako město rekordů a kuriozit, které najdeme v Muzeu rekordů a kuriozit. V něm můžete objevit všechno, co je nejmenší či největší, ale také nejrychlejší, nejtěžší nebo nejdelší. Tato nej lze kupit ještě dlouho a na všechny najdete příklady v expozici muzea, jež je jediné svého druhu ve střední Evropě. V pěti nově zrekonstruovaných patrech expozice se díky sběratelům a výrobcům všeho možného i nemožného podařilo nashromáždit unikátní exponáty.
Pelhřimovské náměstí s renesančními, barokními i secesními domy, je plné staveb postavených v nejrůznějších stavebních slozích, a proto tu vznikla naučná stezka stejného jména, tedy Stezka po naučných slozích, která srozumitelně a fundovaně odhalí jejich nuance a znaky.
Centrem historického města Pelhřimov je Masarykovo náměstí, kde nalezneme děkanský kostel sv. Bartoloměje s věží měřící 61 m, sochu sv. Václava, radnici s orlojem, zámek pánů z Říčan, dvě hranolové vstupní brány – Rynáreckou a Jihlavskou, či renesanční Purkrabský-Broumovský dům, zdobený psaníčkovými sgrafity. Moderní architekturu představuje kubistická přestavba tzv. Fárova domu podle architekte Pavla Janáka.
Turista může také navštívit unikátní naučné Muzeum strašidel, vtipně řešenou Síň Lipských aneb První české MÚZYum nebo třeba Muzeum Vysočiny Pelhřimov s bohatou expozicí města i okolí a s expozicí vězeňství. Nelze zapomenout ani na dvě výstavní síně, Galerii M a Výstavní síň kostela sv. Víta, kde o letní sezóně probíhají tématické výstavy, a naučnou stezku v Městských sadech.
Zámek Říčanských
Původní stavba měla snad věžovitou gotickou podobu asi z 15. století. Zbytky se dochovaly v tzv. Gotické síni v přízemí zámku a dokládají, že tento objekt byl zakomponován do městského opevnění. Zámek nechal vystavět Adam z Říčan v letech 1550–1551. Po velkém požáru města v roce 1561 byla část zámku zahrnuta do rozsáhlé renesanční přestavby o dvou poschodích. Roku 1682 velký požár zámku způsobil, že byly zahájeny rozsáhlé přestavby v barokním slohu. Obrovský požár města roku 1766 zničil i budovu zámku. Po opravách, které začaly následujícího roku, si zámek uchoval svůj vzhled s menšími úpravami dodnes.
Od roku 1849 byl v zámku umístěn c. k. Okresní soud, který zde vydržel až do roku 1907. Od roku 1908 jsou v zámku expozice Muzea Vysočiny.
Pelhřimov je všeobecně známý i díky hlášce Rudolfa Hrušínského z filmu Vesničko má středisková: „Jeď do Pelhřimova, pěkně si prohlídni krematorium, ať víš, do čeho jdeš." V Pelhřimově však nikdy žádné krematorium nebylo a není, nejbližší se nachází v Jihlavě.