Památky a zajímavosti Trhové Sviny
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Původně raně gotický kostel z konce 13. století byl přestavěn ve druhé polovině 15. století. Tuto pozdně gotickou přestavbu připomíná kamenná deska s vytesaným znakem městečka a latinským nápisem z roku 1485, která je vsazena nad jižním portálem. Křestní kaple na severní straně a jižní věž pochází z roku 1520, přičemž báň věže byla vyměněna po požáru v roce 1850. Hlavní součást vnitřního zařízení tvoří barokní oltář z doby kolem roku 1730 se sochami světců a sochou Trhosvinenské Madony z roku 1520, dále čtyři boční oltáře sv. Jana Nepomuckého, sv. Josefa, sv. Vendelína a sv. Linharta z 18. století, barokní oltář v kapli sv. Barbory v přízemí věže, rokoková kazatelna s bohatými figurálními reliéfy z doby kolem roku 1760 a varhany s figurální výzdobou z počátku 18. století. Za pozornost rovněž stojí tesané náhrobní kameny drobných šlechticů z okolí, zazděné ve stěně pod emporou. Kostel patří k nejcennějším památkám pozdní jihočeské gotiky, mimo jiné díky tomu, že jeho vysoká sedlová střecha má zachovány původní dřevěné krovy. Před kostelem stojí kamenný kříž.
Radnice
Trhosvinenská radnice je připomínána již v 16. století, dnešní stavba ale pochází až z roku 1845 a je dílem Martina Čoučery z Kaplice. Radnice stojí uprostřed řady měšťanských domů s kompaktně zachovaným podloubím po celé jižní straně náměstí. Z původní radnice pochází kamenná obruba malovaného znaku ve štítě budovy a gotické sklepení (podobně se části kamenných portálů dosud nalézají v domech čp. 140 a 142 v severní frontě náměstí). Radniční štít je doplněn novodobějšími sochami králů Jiřího z Poděbrad a Vladislava Jagellonského.
Socha sv. Jana Nepomuckého
Barokní sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1722, vztyčený na objednávku zdejších měšťanů, je dílem českobudějovického kameníka Zachariáše Horna a v sochařské části pravděpodobně i význačného umělce Josefa Dietricha. Na vrcholu stávala původně socha sv. Barbory, po svatořečení Jana Nepomuckého však došlo k prohození obou plastik, což vede k určité kompoziční nevyváženosti celého sloupu.
Kašna - šestiúhelníková kamenná kašna uprostřed náměstí pochází z roku 1864.
Milníky - charakteristickými prvky v trhosvinenské krajině jsou kamenné válcovité milníky z 18. století, které označují směr a vzdálenost k nejbližším městům.
Kostel Nejsvětější Trojice je patrně nejpůsobivější památkou Trhových Svinů a nejbližšího okolí, najdeme jej necelé 2 km jižně od města. Prokazatelně již v 16. století stála v těchto místech kaple, k níž směřovaly kroky desítek poutníků. Z prostředků shromážděných dobrovolnými sbírkami byl v letech 1708–1710 postaven dnešní barokní kostel, u něhož však není znám autor projektu.
Buškův Hamr
V malebném údolí mezi Trhovými Sviny a Lništěm se nachází někdejší železný hamr z přelomu 18. a 19. století, zvaný podle posledního majitele Buškův. Jako prvořadá technická památka byl v letech 1992–1995 zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Kromě expozice hamernických a kovářských výrobků a dobově vybavených místností v klasicistní obytné budově slouží nejlépe k poučení návštěvníků funkční zařízení vlastního hamru, poháněné vodními koly.