Památky a zajímavosti Jesenice
Chrám sv. Petra a Pavla
Přesný rok založení chrámu není znám. Chrám vznikl pravděpodobně na místě bývalé tvrze. Základní zdivo a půdorys je uznáván jako stavba v románském slohu. Předpokládá se, že byl postaven v 11. století. Ze 14. století , kdy byl kostel opevněn, pocházejí i dvě střílny v hradební zdi. Původní jednolodní románská stavba byla v 17. a 18. století přestavěna v barokním slohu na nynější podobu. Hlavní oltář se sochami sv. Petra a Pavla je klasicistní. Dva boční oltáře sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie pochází z 18. století.
Z této doby pochází i 5 barokních soch světců: sv. Jan Evangelista, sv. Josef, Panna Marie, sv. Petr a sv. Pavel.
Fara
Barokní budova fary byla postavena roku 1760 v těsném sousedství kostela sv. Petra a Pavla. Budova je kryta mansardovou střechou a taškami. Historicky cenné jsou i stáj, chlév a dvě stodoly.
Bývalá německá škola
Secesní budova bývalé německé školy byla postavena v roce 1904. Budova byla v nedávné době opravena a čeká na využití.
Kašna
Žulová kašna uprostřed náměstí sloužila již od 17. století (až do roku 1905) jako zdroj pitné vody pro obyvatele Jesenice. Do kašny byla dřevěným potrubím sváděna voda z Jahodového rybníka na Drahoušském potoce. Druhá kašna se nachází vedle budovy praktického lékaře.
Sousoší Nejsvětější Trojice
Autor žulového sousoší ani stáří nejsou známi. Na kamenném podstavci jsou usazeny postavy Boha Otce a Boha Syna z rakouského mušlového vápence. Uprostřed mezi postavami je žulový monolit, na kterém je ztvárněn Duch svatý v podobě holubice ze zlaceného plechu.
Malé lapidárium před Vlastivědným muzeem
Reformační (smírčí) kameny Lapidárium
Jedná se o kamenné kříže s rameny a s vytesaným znamením ve tvaru meče. V podstatě je to upomínka na dřívější náboženské nesváry. Dříve stávaly v lese u rybníka Dolní Fikač a podle pověsti se zde měli navzájem pobít katolík a luterán.
Boží muka
Tato památka pochází z Červené strany, tj. 300 m SZ od náměstí.
Mlýnské kameny
Tyto kameny, běhoun a žernov, upomínají na dobu, kdy na jesenických potocích stávaly různé hamry a mlýny. Kameny pocházejí zřejmě z Pazourkovic mlýna a z hamru pod Dolním Fikačem.
Rozhledna Tobiášův vrch
Jen necelé dva kilometry od známé jesenické křižovatky, kde se protínají silniční tahy Praha-Karlovy Vary a Žatec-Plzeň nalezneme na severozápadním úpatí Tobiášova vrchu (507 m) moderní telekomunikační věž, která nese i turistický vyhlídkový ochoz.
Když na tomto místě chtěli mobilní operátoři v roce 1998 postavit základovou stanici, vymínil si tehdejší rakovnický Okresní úřad (na základě podnětu Okresního muzea Rakovník), aby věž byla koncipována zároveň jako rozhledna. Na stavbě cca 48 metrů vysoké věže se v roce 1999 podílely společnosti Eurotel a Radiomobil, přičemž přijaly podmínku, že v budoucnu musí umožnit umístění antén i dalším provozovatelům mobilních telefonních společností.
Rozhledna byla otevřena 1. července 1999. Z důvodu nedostatku financí na provoz vyhlídky však v polovině roku 2007 tehdejší provozovatel (rakovnické muzeum T.G.M.) věž uzavřel. Díky aktivitám Klubu přátel rozhleden, který si vyhlídku najal na sezónní provoz, došlo naštěstí v turistické sezóně 2010 ke znovuotevření této rozhledny.