Historie obce Dolany
První písemná zmínka o obci je z roku 1235. Zprávy z roku 1264 se zmiňují o Vilémovi, z roku 1283 o Ratmírovi, z roku 1320 pochází zpráva o Otánkovi a Rackovi, jehož manželka Větislava a děti Racek a Anna prodali Dolany Beneši ze Skoronic, jinak z Boršova. Od něj je pak koupil roku 1355 za 500 hřiven Beneš z Vilenberska, jinak z Bouzova.
V roce 1378 získal biskup Albert Dolany s Tovéří od Beneše z Bouzova a jeho bratra Půty. Biskup Albert věnoval Dolany spolu s jinými dědinami řádu Kartuziánů a v roce 1388 byla zahájena stavba kláštera. Prvním převorem kláštera byl Štěpán z Dolan, známý odpůrce učení Viklefa a Husa. Klášter byl roku 1437 olomouckými měšťany zbořen. V současné době jsou zpřístupněny zříceniny tohoto kláštera, které byly odkryty při archeologickém průzkumu. Kartuziánům patřily Dolany 404 let a tento řád významně ovlivnil vývoj obce.
Významnými osobnostmi Dolan jsou Jan Stáhala - farář, který dosáhl světové proslulosti ve včelařství, Stanislav Krejčí - spisovatel píšící romány o obci a okolí, Karel Kašpařík - fotograf a sběratel, Alois Štěpánek - řídící učitel, Jan Lenoch - učitel, kronikář, vlastivědný pracovník, a Jan Šindler - učitel a kronikář obce.