Okolí a příroda Veverská Bítýška
Obec se stala pro své malebné okolí a výhodnou polohu u Brněnské přehrady rekreačním centrem kraje. Je oblíbeným cílem výletů kolem Brněnské přehrady. Je zde rovněž konečná zastávka výletních lodí, které každý rok od dubna do října křižují přehradu. Směrem k západu se od Veverské Bítýšky táhne přírodní park Bílý potok. Ten nabízí nepoškozenou přírodu s mnoha vzácnými rostlinnými a živočišnými druhy.
Přírodní park Údolí Bílého potoka
Přírodní park se táhne od Veverské Bítýšky až k Velké Bíteši. Zahrnuje téměř 15 kilometrů dlouhý úsek toku Bílého potoka v sevřeném a hlubokém malebném údolí, které prochází mírně zvlněnou náhorní plošinou. Zatímco na horním konci území je dno údolí v nadmořské výšce 430 metrů, na dolním toku, nad Veverskou Bítýškou, leží jen v nadmořské výšce 245 metrů.
Strmé svahy údolí, na mnoha místech skalnaté, jsou souvisle zalesněny, tok potoka lemuje pohodlná cesta, vhodná pro pěší i cyklistické výlety. Kromě několika starých mlýnů a usedlostí přibližně v polovině malebného údolí asi 8 km od Bítýšky leží Šmelcovna, obec s několika domky a malým kostelíkem. Od středověku až do počátku 19. století se zde zpracovávala stříbrná a železná ruda, což ostatně napovídá i název místa, odvozený od německého "schmeltzen" - tavit.
Místo je proslulé díky tradiční turistické akci Vítání jara, která se zde koná již od roku 1902 vždy první jarní neděli. Pamětní deska připomíná, že spolu se svými přáteli se této akce účastnil i básník Petr Bezruč.
V roce 1992 prohlášen za přírodní park. Osu přírodního parku tvoří tok Bílého potoka, který se hluboce zařezává do mírně zvlněné náhorní plošiny v severovýchodní části Bítešské vrchoviny s relativním převýšením údolí 120 až 160 metrů.
Jedná se o lesnaté území s průměrnou nadmořskou výškou cca 400 m a značně zachovaným přírodním rázem krajiny, které dominujevlastní tok s vyvinutou údolní nivou a lesní komplexy, které si ve značné míře zachovaly klvalitní dřevinnou skladbu s převažujícím zastoupením původních druhů listnáčů. Lesní porosty jsou zejména dubo-habrové, na suťových svazích s bukem, jedlí a lípou. Bílý potok lemuje olšový břehový porost s příměsí jasanů, vrb, kalin a klenů.
Území má pestrou geologickou stavbu s převahou krystalických hornin(granity, ruly, fylity), s významným výskytem vložek devonských vápenců ve střední části a s permskými slepenci a pískovci na jeho východním okraji.
Přírodní park Podkomorské lesy
Přírodní park Podkomorské lesy zahrnuje rozlehlé lesní komplexy, v jejichž středu skalnatým údolím protéká řeka Svratka tvořící zde Brněnskou přehradu. Jsou nejrozsáhlejším lesním komplexem na území města Brna. Ze západu je ohraničen Boskovickou brázdou, která odděluje brněnský masiv od Českomoravské vrchoviny.
V jižní části se nachází nejvyšší kopce přírodního parku - Kopeček (479) a Lipový vrch (478) - které jsou zároveň nejvyššími vrcholy na území města Brna (pokud pomineme okolí Útěchova, které je sice položené o pár metrů výše, ale bez nějakého výrazného vrcholu). Lesní silnička od Masarykova okruhu přes Ríšovu studánku na Rakovec umožňuje projetí lesů na kole i za největšího mokra. Několik zdejších míst nám připomíná, že se nacházíme v kraji Pohádky máje - Ríšova a Helenčina studánka, Podkomorská myslivna. Ve vrcholových partiích se v zimě na brněnské podmínky poměrně dlouho udržuje sníh a bývají zde vyjety pěkné běžecké stopy. Běžkařsky se pak dá využívat i zamrzlá hladina přehrady. Na skalním ostrohu nad přehradou stráží zdejší okolí majestátný hrad Veveří, v jehož panství veverském bývaly v dávných dobách seskupeny všechny okolní obce.
Severní část, krom pláží na břehu přehrady a cesty vedoucí v blízkosti nádrže přes skály u Zouvalky až do Bítýšky (trasa č. 1 sever), je poměrně málo navštěvovaná, a tak zde lidé mohou nalézt příjemný klid. Obrovskou část oblasti zabírá velká oplocená lesní obora ve vyšších partiích kopců Trnůvka a Kuňky. V oboře, oficiálně pojmenované Přehrada, je množství volně pobíhající lesní zvěře. V noci je sem zakázán vstup a pohybovat se smí jen po zpevněných cestách. Zajímavým je poutní místo U Tří křížů (v blízkosti obce Chudčice), kde kdysi stávala kaplička a kde se můžete napít z pramene zázračné vody.