Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Brno-venkov
Správní obvod:Kuřim
GPS souřadnice:49.275913N, 16.436869E
Nadmořská výška:235 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1376 (649 let)
Katastrální výměra:1 365 ha
Počet obyvatel:3 214
PSČ:664 71
Adresa URL:www.obecveverskabityska.cz

Památky a zajímavosti Veverská Bítýška

Návštěvníky láká množství kulturních i přírodních památek. Nejvýznamnější je nedaleko stojící hrad Veveří a k němu přilehlá kaple Matky Boží.


Hrad Veveří

V minulosti byl správním střediskem veverského panství (později veversko-říčanského) a taktéž patřil do katastrálního území obce Veverské Bítýšky. 1. ledna 1957 však byl na základě rozhodnutí krajského národního výboru připojen spolu s rozsáhlým územím v okolí Brněnské přehrady k Brnu a začleněn do městského obvodu Brno VII. Při radikální katastrální reformě Brna provedené ve druhé polovině 60. let byl pak přičleněn ke katastru dnešní městské části Brno-Bystrc. Jde o jeden z nejrozsáhlejších a nejstarších hradních areálů nejen na Moravě ale i v celé v ČR.Hrad Veveří byl podle pověsti založen kolem roku 1059 moravským údělným knížetem Konrádem I. Brněnským; první písemný doklad o Veveří je z roku 1213, kdy byl jeho správcem Štěpán, pravděpodobný předek pánů z Pernštejna. Původní pozdně románský a ranně gotický hrad zabral úzkou část ostrohu. Přemysl Otakar II. zde s oblibou umisťoval své politické odpůrce, z nichž nejznámější byl komorník Beneš, bratr Miloty z Dědic. Roku 1311 byl hrad zastaven Janovi z Vartenberka a po svém návratu z Itálie roku 1334 usiloval moravský markrabě, pozdější český král Karel o jeho navrácení. Jeho bratr markrabě Jan Jindřich hrad rozšiřoval a dále opevňoval a užíval ho jako zemskou pevnost i jako pokladnici. Za husitských válek byla na hradě posádka vévody Albrechta a Veveří bylo proto roku 1424 obléháno, ovšem bez úspěchu. Za česko-uherských válek hrad držel těšínský kníže Přemek, který byl příznivcem českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, avšak hrad byl roku 1468 dobyt vojskem Matyáše Korvína. Na konci 15. století hrad získal Václav z Ludanic a po něm se střídali další majitelé. V roce 1645, kdy došlo k obléhání Brna švédskými vojsky, byl obležen i hrad Veveří, který stejně, jako město Brno, náporu útočníků odolal.

Z iniciativy kněžny Ypsilanti dochází po roce 1870 k výrazným úpravám hradního okolí a na jižní stráni hradního ochozu vzniká rozsáhlý anglický park se dvěma (dnes již zdevastovanými) skleníky. V souvislosti s první československou pozemkovou reformou měla být většina pozemků zdejšího panství zestátněna, proti čemuž se však postavil poslední šlechtický majitel hradu a panství Veveří - Arnold De Forest Bischofsheim, a téměř šest let vedl spor s Československou republikou o majetek. Roku 1925 nakonec souhlasil s odstupným a hrad s téměř celým panstvím přešel do vlastnictví státu. Hrad byl poté zpřístupněn veřejnosti a stal se velice oblíbeným turistickým cílem. V červnu 1928 navštívil hrad i prezident Tomáš Garrique Masaryk a objevily se plány na využití hradu jakožto prezidentské rezidence na Moravě, z nichž nakonec sešlo.

Za nacistické okupace byl v letech 1942-1945 hrad zabaven pro potřeby wehrmachtu a SS. V té době vznikl v okolí hradu rozsáhlý výcvikový prostor. Koncem 2. světové války byl hrad poškozen při bojích a při osvobozování Brna. Tehdy byly poškozeny střechy, fasády i nedaleký kostelík Nanebevzetí Panny Marie na Předhradí. Průchod armád vedl také ke zničení či ztrátě velké části hradního mobiliáře. Již v letech 1947 a 1948 byly opraveny alespoň střechy a ztracený mobiliář doplněn ze sbírek státního zámku Konopiště a hradu Křivoklátu. Hrad byl poté nakrátko opět zpřístupněn, ale počátkem 50. let byl velice necitlivě upraven pro potřeby Lesnického učiliště, které zde sídlilo přes 20 let.

Po roce 1972 vznikl projekt přestavby hradu na mezinárodní studentské a kongresové centrum. Z přestavby byly nakonec realizovány pouze první etapy, při nichž byla položena nová kanalizace a vodovod, a tzv. statické zajištění pomocí betonových injektáží a nástřiků, které vedly k těžkému poškození hradu. Tyto necitlivé úpravy přerušila Sametová revoluce roku 1989 a poté byl hrad téměř ponechán svému osudu.

Od roku 1999 je ve správě Národního památkového ústavu v Brně, který zde od té doby provádí postupnou rekonstrukci značně zdevastovaného areálu.

Hrad byl pro veřejnost trvale otevřen v létě 2002. Kastelánem je od roku 2001 Mgr. Petr Fedor.

www.veveri.cz


Kaple Matky Boží

Původně románská kaple. Pravděpodobně ještě starší než hrad. Někdy také pro jednoznačnost nazývaná „Kaple Matky Boží Veverské", leží cca 400 m jihozápadně od hradu Veveří. Kaple pravděpodobně pochází ze 12. století, první písemná zmínka pochází z roku 1240. V okolí kaple se rozkládala středověká vesnice, která zanikla za husitských válek.

Jde o dvoulodní sakrální stavbu; původně románská kaple byla později částečně přestavěna v gotickém slohu. Věž byla zbořena Švédy během třicetileté války a do dneška se dochovala pouze malá věžička se dvěma zvony. Jižní románský portál je na tympanonu ukončen řeckým křížem se dvěma lvy a vede do boční, gotické lodi. Vstup do hlavní románské lodi vede přes gotický západní vchod. Na štítě na východní straně kostelíka je zřetelný pozdně gotický reliéf lidského obličeje.

Madona VeverskáVnitřní vybavení kaple je skromné. Cenný originál obrazu Madony Veverské, který je některými badateli připisován Mistru Vyšebrodského oltáře činnému kolem roku 1350, je uložen ve sbírce Národní galerie v Praze. Jeho kopie byla z kaple ukradena v říjnu 1993.

Ve výklenku kůrového schodiště byl v roce 1837 pochován bývalý švédský král Gustav IV. Adolf, o osm let později však byly jeho ostatky přeneseny do Oldenburku.

Prostranství okolo kaple sloužilo také jako hřbitov pro okolní vesnice. Například nebožtíci z Veverské Bítýšky zde byli pohřbíváni až do roku 1837, kdy byl založen obecní hřbitov. Poslední pohřeb se u kaple konal až v roce 1880.

Kaple leží v katastrálním území Bystrce, ale církevně spadá pod správu farního úřadu ve Veverské Bítýšce. V současné době se v kapli nekonají pravidelné bohoslužby, církevním účelům slouží pouze při některých křesťanských svátcích.


  • Farní kostel sv. Jakuba - Trojlodní pozdně barokní kostel byl postaven v letech 1771-1782 na místě již nevyhovujícího kostela z 15. století. Na osmi malovaných oknech jsou vyobrazeni patroni českých zemí. Původní jehlanová věž byla začátkem 20. století nahrazena současnou věží se čtyřmi zvony (Jakub, Marie, poledník a umíráček).
  • V parčíku před kostelem je socha Jana Nepomuckého z 18. století.
  • Madona z Veveří - Slavný mariánský obraz ze 14. století
  • Fara - Pochází z roku 1769. Nachází se na ulici Hvozdecká.
  • Bílá boží muka - Patří do souboru božích muk bývalého kláštera cisterciaček z Porta Coeli. Jsou z 18. století. Stojí v poli nalevo u silnice do Brna.
  • Smírčí kámen - z roku 1559. Jde o nahoře zaoblený plochý pískovcový kámen; ze země vyčnívá něco více než 1 m. Na čelní straně lze vidět poškozené torzo kříže.
  • Jarošův mlýn - Kulturní památka a muzeum
  • Znak na Panském domě - Pochází z 18. století. Je na něm zobrazen dvouocasý lev.

Tipy na výlet v obci Veverská Bítýška a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Veverská Bítýška

Počasí meteostanice Brno-Kníničky

Vzdálenost meteostanice od obce Veverská Bítýška: 8 km

Poslední data: 21.1.2025 04:20

Umístění: 245 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Brno-Kníničky

Teplota
-4,3
°C
Zdánlivá teplota
-7,0
°C
Rosný bod
-4,0
°C
Vlhkost
100,0
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1029,1
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Brno-Kníničky

Dnes
-4/-1
°C
Zítra
-2/0
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Veverská Bítýška se také nachází

Braníškov

Braníškov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 205

/
Březina

Březina

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 367

/
Brno-Bystrc

Brno-Bystrc

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 22 685

/
Brno-Ivanovice

Brno-Ivanovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 1 869

/
Brno-Kníničky

Brno-Kníničky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 1 066

/
Brno-Žebětín

Brno-Žebětín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 5 646

/
Bystrc

Bystrc

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Čebín

Čebín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 1 859

/
Česká

Česká

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 1 010

/
Chudčice

Chudčice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (SV)
Počet obyvatel: 988

/
Čížky

Čížky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Deblín

Deblín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 089

/
Domašov

Domašov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 678

/
Drásov

Drásov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 2 083

/
Heroltice

Heroltice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 230

/
Holasice

Holasice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Hradčany

Hradčany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (S)
Počet obyvatel: 660

/
Hvozdec

Hvozdec

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (J)
Počet obyvatel: 354

/
Ivanovice

Ivanovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Javůrek

Javůrek

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 354

/
Jinačovice

Jinačovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 807

/
Kníničky

Kníničky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Kuřim

Kuřim

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 10 492

/
Lažánky

Lažánky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 711

/
Lesní Hluboké

Lesní Hluboké

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 265

/
Litostrov

Litostrov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 129

/
Malhostovice

Malhostovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 986

/
Maršov

Maršov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 512

/
Moravské Knínice

Moravské Knínice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 1 137

/
Nelepeč

Nelepeč

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Nelepeč-Žernůvka

Nelepeč-Žernůvka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 70

/
Nuzířov

Nuzířov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Ostrovačice

Ostrovačice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 811

/
Pejškov

Pejškov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Předklášteří

Předklášteří

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 1 423

/
Radoškov

Radoškov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Říčany

Říčany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 2 091

/
Říčky

Říčky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 427

/
Rozdrojovice

Rozdrojovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 1 075

/
Rudka

Rudka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 399

/
Sentice

Sentice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 663

/
Svatoslav

Svatoslav

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 451

/
Tišnov

Tišnov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 8 913

/
Úsuší

Úsuší

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 121

/
Veverské Knínice

Veverské Knínice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 946

/
Vohančice

Vohančice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 193

/
Všechovice

Všechovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 277

/
Závist

Závist

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Žebětín

Žebětín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Železné

Železné

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 605

/
Žernůvka

Žernůvka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

Hrad Veveří

Hrad Veveří

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (JV)

/ / / /
Rozhledna Zlobice

Rozhledna Zlobice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/ /
Aquapark Kuřim

Aquapark Kuřim

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
ZOO Brno

ZOO Brno

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/ / / /
Zámek Rosice

Zámek Rosice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 11 km (J)

/ / / / / / / / /
Zámek Lomnice

Zámek Lomnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 14 km (S)

/ / / / / /
Mendelovo muzeum

Mendelovo muzeum

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 15 km (JV)

/
Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 15 km (JV)

/
Hrad Špilberk

Hrad Špilberk

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 15 km (JV)

/ /
UNESCO - Brno

UNESCO - Brno

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 15 km (JV)

/ / / / / / / / / / / / / / / /
Aquapark Blansko

Aquapark Blansko

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (SV)

/ /
Rozhledna Komec

Rozhledna Komec

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (JV)

/ / /
Zámek Blansko

Zámek Blansko

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (SV)

/
Zámek Oslavany

Zámek Oslavany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (JZ)

/ /
Zámek Osová

Zámek Osová

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 19 km (Z)

/ /
Rozhledna Babylon

Rozhledna Babylon

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 19 km (S)

/
TOBOGA Bongo Brno

TOBOGA Bongo Brno

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 19 km (JV)

/

Reklama
Víte že?

Dřevěný kostel v Blansku

Dřevěný kostel v Blansku je ve vzdušné vzdálenosti 18 km od obce Veverská Bítýška?

Dřevěný kostelík Církve československé husitské v Blansku je evidován v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Veverská Bítýška zvýšil o 174?

Brno

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Brno s 374 777 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 15 km?

Brno, krajské město Jihomoravského kraje, leží v centrální části Evropy. Je druhým největším městem České republiky. Statutární město Brno je rozděleno do 29 městských částí:

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Zřícenina hradu Blansek

Zřícenina hradu Blansek je ve vzdušné vzdálenosti 23 km od obce Veverská Bítýška?

Rozsáhlá zřícenina hradu Blansek leží nad údolím říčky Punkvy, v Moravském krasu (obec Vavřinec) naproti vchodu do Punkevních jeskyní.

Název obce Veverská Bítýška se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

UNESCO - Brno

UNESCO - Brno je ve vzdušné vzdálenosti 15 km od obce Veverská Bítýška?

Vila Tugendhat v Brně je nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe a na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byla zapsána v roce 2001.

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Skiareál Hodonín u Kunštátu

Skiareál Hodonín u Kunštátu je ve vzdušné vzdálenosti 26 km od obce Veverská Bítýška?

Skiareál Hodonín u Kunštátu je areál zimních radovánek se nachází v nádherném prostředí na samém východním okraji Českomoravské vysočiny

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Veverská Bítýška?

Jeskyně Výpustek se nachází v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Okolí jeskyně bylo donedávna přísně střeženým vojenským prostorem.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihomoravském kraji 1 197 651 obyvatel, z toho 589 553 mužů a 608 098 žen?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Reklama