Současnost obce Holýšov
Dnešní Holýšov je správním a hospodářským centrem a je pověřen výkonem státní správy pro 8 obcí. Město vybudovalo kompletní infrastrukturu, kterou stále rozšiřuje a obnovuje. Posledním projektem je Čistá Radbuza, kdy byla zrekonstruována stávající kanalizace a rozšířena o další kanalizační vedení a dále byla zrekonstruována ČOV, vše podle EU směrnic.
V Holýšově bylo postupně vybudováno několik sídlišť:
Sídliště Výhledy - bylo postaveno v saském stavebním stylu válečnými zajatci a nuceně nasazenými dělníky za II. sv. války původně pro německé občany. Dnes má již historickou hodnotu.
V roce 1955 byla započata výstavba sídliště Pod školou spolu se základní školou - bylo to tzv. vojenské sídliště pro rodiny důstojníků holýšovských vojenských útvarů.
Sídliště Pod Makovým vrchem - v roce 1968 začala výstavba bytů, v roce 1970 bylo předáno prvních 108 bytových jednotek. Po roce 1971 byly předány zbývající byty. V 70. letech se Pod Makovým vrchem ještě postavilo svépomocí bytovým družstvem 48 bytových jednotek a v letech 2000 až 2002 se postavilo dalších 72 družstevních bytů, na jejichž výstavbu město dostalo dotaci na výstavbu bytů z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky ve výši 23.040.000 Kč na byty a 5.760.000 Kč na infrastrukturu. V letech 1996 až 1999 bylo přistaveno v nástavbách v sídlišti Pod školou dalších 100 bytů.
Z další dotace na výstavbu bytů ze Státního fondu pro rozvoj bydlení ve výši cca 63.000.000 Kč bylo vystaveno 155 bytových jednotek v letech 2004 až 2006 sídliště Na Stráni.
Výstavba rodinných domků nezaostává a postupně se rozšiřuje Pod Makovým vrchem. Dnes v Holýšově stojí cca 357 rodinných domů.
V období 50. až 80. let došlo vůbec v Holýšově k velkému stavebnímu rozmachu. Bylo to dáno především politickým systémem, kdy mnoho staveb se budovalo za pomoci „Akcí Z". Ať již to byly opravy a přestavby mateřské školy, jeslí, lidové školy umění, výstavba kanalizací, sadové úpravy, asfaltování ulic a chodníků, oprava kaple a hřbitova, byla postavena benzinová čerpací stanice a na 400 garáží, služby pro občany - prádelna, žehlírna, opravny, prodejny potravin. Pro sportovní vyžití: dětské hřiště, oprava tělocvičny, úprava hřišť.
Významným budovatelským počinem pro Holýšov byla výstavba základní školy v letech 1955 až 1958, kulturního domu (1974-1979), na který navazovala přístavba kina (1979-1982). Ve stejném roce 1979 začala pro Tělovýchovnou jednotu Holýšov výstavba sportovní haly, která byla postupně rozšířena ještě o ubytovnu a saunu a skončila s dostavbou v roce 1983. Pro TJ byla zrekonstruována i budova „Kasino" pro oddíly hokeje a zápasu. V roce 1983 byla zahájena také výstavba nové mateřské školy v Luční ulici. V 70. letech byla také nejvíce rozšiřována infrastruktura, především kanalizace a veřejné osvětlení.
Ve městě, které má „jen" 4850 obyvatel, došlo v 90. letech k velkému rozmachu v podnikání. Vznikla „Průmyslová zóna I - Holýšov sever" v blízkosti silnice I/26, při příjezdu do Plzně, kde v dnešní době stojí firmy, každá s několika desítkami až stovkami zaměstnanců. Jsou to: EvoBus Bohemia, s. r. o. - výroba komponentů do autobusů, Wuppermann Kovotechnika, s. r. o. - kovozpracování, nástrojařství, Gutre, s. r. o. - elektropříslušenství. Dále pak zóna pro drobné podnikání s bydlením - Auto Volf Škoda a Citröen, TOVO vodoinstalace, Autosalon Pilný, Pneuservis Kaděra a další. Mimo průmyslovou zónu jsou ve městě další firmy - původní LIAZ - dnes SVA, a. s., v jejímž areálu jsou např. firmy Faiveley Transport Plzeň, s. r. o. - klimatizace, OTEX Kovo - výroba lisů a jednoúčelových strojů. Dále pak Západočeská stavební společnost, s. r. o., Behr Thermot-tronik Czech, s. r. o., - výroba komponentů do luxusních vozidel a Kabelovna Kabex, a. s., - výroba silových a speciálních kabelů. Všechny tyto firmy nabízejí zaměstnání pro široké okolí. A důkazem toho, že se firmám zde daří, je jejich rozšiřování.
Dalším velkým počinem pro Město byl odprodej kasáren od Ministerstva obrany České republiky a Vojenských lesů a statků ČR, díky kterému vznikla „Průmyslová zóna II. - kasárna". I zde našlo mnoho podnikatelů a firem zázemí pro své podnikání, např.: INOVA, s. r. o. - jednoúčelové stroje, Betonárka Lorenc, Čalounictví Karbanová a Gabriel, Truhlářství Plecitý, Truhlářství Janeček, Zámečnictví Horváthová, Paliva Čermák, ICOM transport, a. s. - autodoprava, SELME iZ, s. r. o. - obráběcí stroje, SHK CZ, s. r. o. - solární panely, Lakovna PLOM, autodoprava Argman a nyní nově vznikající ubytovny.
Ani v občanské vybavenosti město nezaostává. Nenajde se odvětví či sortiment, který by zde nebyl. Je zde několik větších či menších obchodů s potravinami Spar Šimek, Trio Štván, Oáza, nákupní střediska Penny a Lidl, je zde drogerie Stather, bytový textil a textil Trnka, Ája, Rosa Strnadová, papírenské a kancelářské potřeby Maiva, domácí potřeby a hračky, Obuv, řeznictví Zeman, řeznictví Gill, zelenina Toman, pekárna Kuric, cukrárna Trnka, cukrárna Strejcovi, Elektro Volf, Elektro Bubla, GM Computer, Optika M&M, BM&MM Korbely, Nábytek Realistic, Truhlářství Korytiak a mnoho dalších. Dále služby pro občany - několik kadeřnictví, Studio krásy, relaxační masáže, pedikúra, květinářství Szederová, Kavalír, Kvítek, několik restaurací Český Dvůr, U Nováků, restaurace Kulturní dům, restaurace Pošumavák, Na terase, pizzerie Pohoda, bufet Radbuza, několik Tip sportů a hospůdek.
V roce 1967 byl Holýšov z hlediska zdravotní péče převeden do nemocnice ve Stodě. Dnes je ve městě zdravotní středisko, ke kterému byla v polovině 90. let dostavěna přístavba s ordinacemi a 2 byty pro lékaře. Ordinují zde praktický, dětský, zubní, rehabilitační a další odborní lékaři. Ve městě je lékárna.
Do občanské vybavenosti musíme zahrnout i Českou poštu, s. p., a peněžní ústavy Českou spořitelnu, a. s., a Komerční banku, a. s., a pojišťovací agenty.
Taktéž Dům s pečovatelskou službou, který vznikl přístavbou ke staré vile, která dříve sloužila jako jesle pro děti, a kde v roce 2002 bylo zkolaudováno 15 bytů pro naše starší občany.