Historie obce Kunčice
Název obce znamená ves lidí Kunkových nebo Kuncových. Osobní jméno Kunek bylo zdrobnělinou ke jménu Kunrát, osobní jméno Kunc je přepis z německého Kunz.
Kdy byla vesnice založena, nelze s přesností určit. První historický záznam o ní se objevuje v roce 1382. Jisté je, že ve vsi stála v 15. století dřevěná tvrz, která byla obehnána zdejší řekou Bystřicí, která se u Chlumce nad Cidlinou vlévá do řeky Cidliny. Později byla z dřevěné tvrze zbudována tvrz kamenná k níž příslušel hospodářský dvorec. Na této tvrzi se vystřídalo několik majitelů, kteří se také podle ní psali např. Olfart z Kunčic, Jiří Haléř z Kunčic, Jan Gbela z Kunčic... Později byly Kunčice připojeny k Nechanicím a tvrz zpustla. Na základech původní kamenné tvrze byl roku 1721 zbudován jednopatrový barokní zámeček. Kunčice patřily většinou držitelů Nechanic. Byli to na počátku 16. století Pecingarové z Bydžína a od poloviny 17. století Schaffgotschové. Mezi lety 1771 až 1832 se majitelé často střídali, až konečně roku 1832 přešla vesnice k panství harrachovskému. Hrabě Harrach ji koupil spolu s Trnavou a Hrádkem od rytíře Josefa Girtela z Kleebornu a ekonomicky ji připojil k velkostatku Sadová. Panské sídlo v Kunčicích tedy plnilo svoji funkci více než 500 let a v jeho držení, přímé či nepřímé správě se vystřídalo 11 šlechtických rodů.
Za hraběte Schaffgotsche dožil v Kunčicích jako rychtář obce nejstarší známý předek hudebního skladatele Bedřicha Smetany Petr Smetana. Ještě jednou v dosavadní historii se Kunčice staly pozorností uměleckého světa, když ke konci 19. století přijížděla do Nechanic za dramatikem Josefem Štolbou skupina básníků a spisovatelů v čele s Jaroslavem Vrchlickým; objevovali půvab okolní krajiny a krajinář Antonín Chittusi byl jí inspirován k obrazu Kunčický rybník.
Roku 1897 byl v obci založen sbor dobrovolných hasičů. Každý dům ve vsi měl svého zástupce ve spolku hasičů pro případ požáru, protože pro hasičský sbor v Hradci Králové to bylo v té době příliš daleko. Samozřejmostí sboru byla hasičská stříkačka. Sbor aktivně fungoval až do roku 1985, kdy svou činnost ukončil.
Okolo roku 1850 odkoupil od hraběte Harracha barokní zámeček a k němu náležící hospodářský statek jistý Betlach a statek se poté jmenoval Betlachův. Ve 20. století fungoval statek jako jednotné zemědělské družstvo, které již nyní neexistuje a zámeček slouží jako byty a okolní statek chátrá.
Velice zajímavou stavbou byl tzv. Pavilón, který stál od roku 1906 v oboře na spojnici mezi obcí Kunčice a zámkem Hrádkem u Nechanic. Zakoupil jej hrabě Harrach na výstavě v Praze v roce 1905, kde získal zlatou medaili a nechal si tento Pavilón převést a postavil ve své oboře. Stavba měla velmi zajímavou historii. Do roku 1948, kdy byla stavba vyvlastněna státem, jí hrabě používal převážně jako místo odpočinku a při pořádání lovů. Později sloužila jako obydlí a od roku 1962 do roku 1969, kdy byla zbourána, byla budova používána československou armádou jako meteorologická observatoř.
Roku 1964 byl v obci postaven kulturní dům, který slouží účelům obecního úřadu, knihovny a také jako byty. Mezi lety 1968 - 1970 se v dolní části obce u řeky Bystřice stavělo koupaliště, které bylo v létě často používáno až do roku 1996 a od té doby slouží k odchovu ryb. Areál koupaliště byl a dosud je vyhlášený svými letními diskotékami, které se zde pořádají od poloviny 70. let.