Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Hodonín
Správní obvod:Kyjov
GPS souřadnice:49.026830N, 17.153206E
Nadmořská výška:220 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1131 (893 let)
Katastrální výměra:508 ha
Počet obyvatel:876
PSČ:696 51
Adresa URL:www.obec-kostelec.cz

Historie obce Kostelec

Kostelec je osada velmi stará. První písemná zmínka o něm je ve známé listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z r. 1131. Obec náležela spytihněvskému kostelu, ale později se stává statkem biskupským. Bruno ze Schauenburku, biskup olomoucký a rádce Přemysla Otakara II., zorganizoval své statky na základech typické lenní závislosti. Prvními známými držiteli Kostelce byli Frank a Albert Stokvischovi. Zahajují tak řadu jmen a rodů, které se střídaly v držbě kosteleckého lenního statku.

Zdá se, že Kostelec měl do 13. století větší význam než v dobách pozdějších. Svědčily by pro to sporé zprávy o kostelecké tvrzi, kde se konaly i soudy. Též postavení v církevní organizaci mohlo mít svou důležitost vzhledem k tomu, že se zde předpokládá kostel již koncem 11. století. V průběhu 13. století dochází obecně k vytvoření městských středisek tam, kde k tomu byly podmínky. K takovým podmínkám patřily jistě komunikační možnosti, poloha, prostor pro náměstí a ulice a nesporně i snaha feudálního držitele. V této soutěži vyhrál blízký Kyjov. Kostelec zůstává nadále vsí, o jejímž osudu se dovídáme zvláště ze zpráv o soudních sporech držitelů, z dědických aktů a smluv. O vlastním životě obyvatel však známe pramálo.

Víme určitě, že Kyjovsko bylo několikrát krutě postiženo válečnými událostmi. Především uherský vpád vedený Matyášem Korvínem zasáhl hluboce do života kraje. Opětovný vpád uherských vojsk Štěpána Bočkaje a nájezdy během třicetileté války způsobily dlouhodobý hospodářský úpadek a nesmírnou bídu.

Po dlouhých válkách žilo se na vesnicích velmi nuzně. Četné domy a usedlosti byly opuštěné. V Kostelci bylo roku 1654 pět pustých gruntů a deset podsedků. Obydlených podsedků bylo čtrnáct. Příčinou bylo zpustošení kraje za vpádu maďarských Bočkajovců, od r. 1605 cholera a vystěhování nekatolíků, kteří odmítli přijat katolickou víru.

V 17. století uvazuje se v držení Kostelce rodina Görczů z Asteinu. Zikmund Görcz dostal Kostelec ještě za života svého otce Antonína dne 23. ledna 1639 na zasedání manského soudu v Kroměříži. Při této příležitosti bylo kostelecké léno popsáno. Tvořila jej tvrz a ves Kostelec s obyvateli. K lénu náležel dále poplužní dvůr, louka, tři vinohradní hory, kromě toho jiný vinohrad náležející od starodávna k tvrzi, dva rybníky při mlýně, háj, zahrada v manských gruntech.

Uvedený poplužní dvůr je nepochybně dvůr při dnešním zámečku. Je pravděpodobné, že základní část zámečku byla postavena již v 16. století a za vlády Görczů došlo k úpravě na sídlo vrchnosti. Rodina Görczova se potom v budově usadila. Stará tvrz na návrší zůstala opuštěná. Pravděpodobně byla značně sešlá, mohla být i značně poškozená za vpádu Bočkajovců, nebo když turecké oddíly roku 1663 obléhaly Kyjov. Je jisté, že před koncem 17. století došlo k opuštění tvrze a později k jejímu zániku. V 18. století není nikde o tvrzi žádné zmínky.

Také udělení práva pečeti Kostelci možno klást do vlády Görczů. Stará pečeť zobrazovala kostelecký kostel před jeho barokní přestavbou v r. 1729.

Synové Zikmunda Görcze byli nezletilí a správu za ně vedla jejich matka Helena Görczova. Z rodu Görczů držel Kostelec ještě Zikmund Mikuláš a jeho synové téhož jména. Ten neměl patřičný vztah k osadě, s obtížemi splácel dluh svým dvěma bratrům Janu a Františkovi. Zvyšoval daně a platy poddaných. Velký neklid začal v osadě, když devět kosteleckých domkařů protestovalo proti vysokým daním. K protestu se přidali další a v r. 1712 došlo k otevřené revoltě celé osady. Vrchnost odpověděla tvrdě. Někteří z účastníku byli biti, některým hrozilo vypovězení do Uher. Poddaní se však nedali zastrašit a stěžovali si u biskupa Wolfganga Hanibala ze Strastenbachu. V žalobě napsané dne 9. 1. 1713 uvedli, že byli nekřesťansky biti a vůbec s nimi bylo jednáno způsobem, jaký dosud nepoznali. Připojili seznam těch, kteří byli biti a tělesně týráni. Tak Tomáš Suchý byl zbit do krve, poněvadž prudce odpovídal, biti byli dále Martin a Urban Kozákovi, Martin Suchý, Jiří Hlavinka, Jiří Šídlo. Staněk Školuda byl tak ztýrán, že z toho onemocněl. Biskup volal Görzce k odpovědnosti.

Po neúspěšném hospodaření se rodina Görczova roku 1731 s Kostelcem rozloučila. Zikmund Mikuláš Görcz prodal Kostelec za 22.000 zlatých a 500 zlatých klíčních peněz baronu Amandu Petřvaldskému z Petřvaldu. Nový pán přikoupil roku 1737 k svému panství.

Změna vrchnosti přinesla kosteleckým poddaným zhoršení jejich postavení. Baron zvyšoval jejich povinnosti, staré zvyky rušil. Proto došlo roku 1740 k velkému protestu. Dne 12. února podali protestní petici manskému soudu v Kroměříži poddaní žádovičtí, 23. února téhož roku i kostelečtí. Vylíčili, jak je vrchnost utiskuje, zvyšuje roboty, omezuje pastvu jejich dobytka. Baron zrušil i starodávný obyčej, že o žních dávala vrchnost při robotě jídlo. Panští kočí vozili na pole rolníkům chléb, pivo a víno. Když se dříve i za Görczů pracovalo pro vrchnost více než žádala smluvní povinnost, platila vrchnost za práci mzdu, což Petřvaldský rovněž zrušil. Ve svých žalobách se poddaní dovolávali císařských robotních patentů. Na koste-lecké petici bylo 33 podpisů poddaných. Z Kostece se na prvním místě podepsal purkmist Jan Kratochvíl a rychtář Tomáš Bartek. Po dlouhém řízení, v němž vypovídali jako svědkové také četní obyvatelé okolních vesnic, rozhodl soud ve prospěch poddaných.

Tak se i Kostelečtí zúčastnili velkého, avšak roztříštěného odporu proti nelidskému vykořisťování, který zvláště v 18. století nabyl místy, i když ne u nás v kraji, až charakteru povstání.

Devatenácté století přineslo konečně řadu změn, byť i někdy formálních. Také léna biskupství byla zrušena. Z majitelů je možno vzpomenout dr. Huberta Kleina, jakožto člena podnikatelské rodiny, která zasáhla svou činností i do našeho kraje. Velkostatek byl pak pronajímán.

Posledním nájemcem byl Němec Seidl, který bydlel na zámku ve Ždánicích. V kosteleckém zámku bydlel správce. V roce 1945 byl velkostatek jako německý majetek zkonfiskován a půda rozdělena především těm drobným zemědělcům, kteří na velkostatku dříve pracovali.

Zámek - hlavní budova velkostatku nemá žádnou stavitelskou cenu, proto zámek nebyl chráněn památkovým úřadem. Dlouho nemohl najít své uplatnění. Jednalo se o něm, že by zde mohla být škola, později, že by mohl být upraven pomocí ministerstva zemědělství na kulturní dům, ale nic z toho se neuskutečnilo. Byla v něm dočasně mateřská škola, později v roce 1948 v něm bylo zřízeno středisko státní traktorové stanice a potom okresní STS. Státní traktorová stanice pomáhala mechanizací nejdříve soukromým zemědělcům, později tvořícím se jednotným zemědělským družstvům. Prvním ředitelem Státní traktorové stanice v Kostelci byl kostelecký rodák Edmund Rupec ml. Po vybudování nových budov a prostorů pro Státní traktorovou stanici v Kyjově odstěhovala se okresní STS z Kostelce do Kyjova v roce 1953. Budova zámku sloužila potom nějaký čas velkoobchodu jako sklad, až byla převzata vytvořeným místním JZD, které mělo v zámku dílny, sklady a kanceláře. V sedmdesátých a osmdesátých letech zde byla zřízena provozovna přidružené výroby, která vyráběla elektrosoučástky a rukavice Byl zde umístěn též zemědělský útulek. Od roku 1972 zde byla umístěna mateřská škola, kuchyň a jídelna zřízená MNV a JZD. Po "sametové revoluci" je zámek využíván soukromými firmami, sídlila zde kovovýroba. V dnešní době je zámek v soukromém vlastnictví a je zde provozována opravna diferenciálů pro automobily. Polovina objektu je již opravena.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Kostelec

Počasí meteostanice Bzenec

Vzdálenost meteostanice od obce Kostelec: 10 km

Poslední data: 22.12.2024 02:30

Umístění: 183 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Bzenec

Teplota
-2,6
°C
Zdánlivá teplota
-5,7
°C
Rosný bod
-4,7
°C
Vlhkost
85,4
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1012,3
hPa
Směr větru
S
Rychlost větru
0,6
m/s
Nárazový vítr
0,6
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Bzenec

Dnes
0/2
°C
Zítra
0/2
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Kostelec se také nachází

Bohuslavice

Bohuslavice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/
Boršov

Boršov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Bukovany

Bukovany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 686

/
Čeložnice

Čeložnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (S)
Počet obyvatel: 418

/
Domanín

Domanín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 1 015

/
Dražůvky

Dražůvky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 258

/
Hostějov

Hostějov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 41

/
Hýsly

Hýsly

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (V)
Počet obyvatel: 404

/
Jestřabice

Jestřabice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Ježov

Ježov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 700

/
Kelčany

Kelčany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 247

/
Koryčany

Koryčany

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 2 615

/
Kyjov

Kyjov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 10 762

/
Labuty

Labuty

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 176

/
Lovčice

Lovčice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 835

/
Medlovice

Medlovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 463

/
Milotice

Milotice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 1 908

/
Mistřín

Mistřín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Moravany

Moravany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (SV)
Počet obyvatel: 713

/
Mouchnice

Mouchnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 310

/
Nechvalín

Nechvalín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 337

/
Nětčice

Nětčice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Ostrovánky

Ostrovánky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 224

/
Osvětimany

Osvětimany

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 865

/
Skalka

Skalka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 151

/
Skoronice

Skoronice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 503

/
Sobůlky

Sobůlky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 844

/
Stavěšice

Stavěšice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 368

/
Strážovice

Strážovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 601

/
Svatobořice

Svatobořice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Svatobořice-Mistřín

Svatobořice-Mistřín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 3 482

/
Syrovín

Syrovín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 361

/
Těmice

Těmice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 897

/
Újezdec

Újezdec

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 257

/
Vacenovice

Vacenovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 2 170

/
Věteřov

Věteřov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 530

/
Vlkoš

Vlkoš

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 1 042

/
Vracov

Vracov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 4 511

/
Vřesovice

Vřesovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 568

/
Žádovice

Žádovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (JV)
Počet obyvatel: 729

/
Žeravice

Žeravice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 1 002

/
Zámek Milotice

Zámek Milotice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (J)

/ / /
Rozhledna Doubí

Rozhledna Doubí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 11 km (V)

/ / / /
Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 15 km (SV)

/ /
Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 15 km (SV)

/ /
Rozhledna Vyšicko

Rozhledna Vyšicko

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 15 km (JZ)

/ /
Zámek Bučovice

Zámek Bučovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (SZ)

/
Zámek Strážnice

Zámek Strážnice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (JV)

/ / /
Lázně Hodonín

Lázně Hodonín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (J)

/ / /
ZOO Hodonín

ZOO Hodonín

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (J)

/
Rozhledna Salaš

Rozhledna Salaš

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 19 km (SV)

/
Rozhledna Brdo

Rozhledna Brdo

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 20 km (SV)

/
Klášter Velehrad

Klášter Velehrad

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 20 km (SV)


Reklama
Víte že?

Muzeum Podhradí Buchlovice

Muzeum Podhradí Buchlovice je ve vzdušné vzdálenosti 15 km od obce Kostelec?

Muzeum Podhradí v Buchlovicích vzniklo ve zrekonstruované budově bývalých panských mlatů, později garáží autobusů.

Brno

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Brno s 374 627 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 44 km?

Brno, krajské město Jihomoravského kraje, leží v centrální části Evropy. Je druhým největším městem České republiky. Statutární město Brno je rozděleno do 29 městských částí:

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Rotunda sv. Oldřicha v Hrádku

Rotunda sv. Oldřicha v Hrádku je ve vzdušné vzdálenosti 71 km od obce Kostelec?

Románská rotunda sv. Oldřicha se nachází v obci Hrádek nedaleko Znojma.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihomoravském kraji 1 197 651 obyvatel, z toho 589 553 mužů a 608 098 žen?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Cihelna Lužice

Cihelna Lužice je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Kostelec?

Rybník Lužák najdeme na místě bývalé těžby jílu u města Hodonín. Je též nazývaný Cihelna a je oblíbeným místem ke koupání.

Obec Kostelec vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2018 Modrou stuhu za společenský život?

Skanzen Strážnice

Skanzen Strážnice je ve vzdušné vzdálenosti 18 km od obce Kostelec?

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici, jak zní oficiální název zdejšího skanzenu, se rozprostírá podél severozápadní okraje města Strážnice. Od města jej dnes odděluje Baťův kanál (v původním korytě Morávka)

Jump Street Hodonín

Jump Street Hodonín je ve vzdušné vzdálenosti 20 km od obce Kostelec?

Zábavní centrum Jump Street se nachází nedaleko náměstí Osvobození v Hodoníně.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Název obce Kostelec se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 8x?

Název obce Kostelec v jednotlivých krajích: Jihočeský: 1x, Plzeňský: 2x, Královéhradecký: 1x, Vysočina: 1x, Jihomoravský: 1x, Zlínský: 1x, Moravskoslezský: 1x.

Obec Kostelec vyhrála v krajském kole soutěže Vesnice roku 2019 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Kostelec 463 mužů a 413 žen?

Reklama